Kako da izbegnemo neprijatnosti?

Nadut stomak može da stvori brojne neprijatnosti poput onih da se osećate tromo, teško, bezvoljno, da niste u stanju da ispunjavate obaveze na poslu, iako generalno ne patite od nedostatka energije, piše Mondo.rs.

Izbor hrane i te kako utiče na pojavu nadutosti i neprijatnih gasova. Ovi problemi sa stomakom umeju da budu naporni i da vam pokvare raspoloženje. Pasulj, brza hrana poput tortilja, mlečni prozvodi i masti iz mesa ili prženog krompira mogu znatno da uspore proces varenja, napominju stručnajci.

Čak i namirnice koje su zdrave poput jabuka i suvih šljiva i povrća kao što su kupus, brokoli i prokelj sadrže skrob koji može da izazove gasove. Nutricionisti kažu da i visok sadržaj vlakana u celim žitaricama takođe može da izazove nadimanje.

Kako onda da znate koja hrana je najbolja za stomak?

Nutricionistkinja Sidni Grin kaže da uticaj hrane na zdravlje zavisi od osobe do osobe:

Jedan od sastojaka koji treba izbegavati zbog nadimanja su veštački zaslađivači.

Veštački zaslađivači poput aspartama sadrže jedinjenja koja se ne vare lako i mogu da izazovu gasove i nadimanje. Čak i stevija koja je  prirodna zamena za šećer, često se u hrani i piću kombinuje sa veštačkim zaslađivačem sorbitolom:

Veštački zaslađivači su svuda, što ih čini uzročnikom broj jedan kada je reč o nadimanju stomaka.

Ovi veštački zaslađivači se nalaze u žvakama, desertima i pićima na bazi kofeina, kao i ostalim dijetskim proizvodima. Dijetalna gazirana pića u čijem sastavu su veštački zaslađivači, čak dva puta više izazivaju nadimanje i gasove od običnih gaziranih napitaka:

Kada moji pacijenti izbace ove namirnice iz ishrane, nadimanje se smanjuje.

Grin je takođe podelila nekoliko saveta da se na prirodan način smanje neprijatni gasovi, poput čaja od komorače koji pomaže u opuštanju mišića stomaka. Takođe, vodite računa da ne jedete brzo, da temeljno žvaćete hranu, ali i uzimajte više manjih obroka u toku dana, saveti su stručnjaka za ishranu.

Autor: Teodora Boškovski