Tradicionalni zimski koncert Simfonijskog orkestra Fakulteta muzičke umetnosti održaće se 10. decembra u Кolarčevoj zadužbini, sa početkom u 20 časova. Na programu će biti Concerto de Aranhuez, čuveni koncert za gitaru i orkestar Hoakina Rodriga, sa solistom Milunom Šunjevarićem, zatim Кoncert za violinu i orkestar Igora Stravinskog, koji će izvesti Matija Spasojević, i Simfonija broj 4 u de-molu Roberta Šumana. Orkestrom diriguje maestro Srboljub Dinić.
Кoncertna aktivnost Simfonijskog orkestra Fakulteta muzičke umetnosti započeta je pedesetih godina 20. veka, a simfonijski orkestar FMU je i najstariji akademski ansambl u Srbiji i jedan od najistaknutijih i aktivnijih u regionu. Unikatnost Fakulteta muzičke umetnosti ističe se u činjenici da je jedina visokoškolska muzička institucija u Srbiji koja ima kompletan simfonijski orkestar. Po tradiciji, orkestar nastupa sa solistima koji su najuspešniji studenti.
Neraskidiva veza između studentske mladalačke energije i entuzijazma, profesionalizma profesora i dirigenata daje superiornost u izvođenjima i nastupima Simfonijskog orkestra FMU, čineći ga vodećim akademskim ansamblom u Srbiji i regionu decenijama unazad.
Milan Šunjarević (gitara) rođen je 2001. godine u Beogradu, gde je završio SMŠ Josip Slavenski u klasi profesora Nenada Кondića. Diplomirao je na fakultetu Muzičke umetnosti u Beogradu u klasi profesora Srđana Tošića, sa prosekom 9.6, a paralelno studira i na državnom Univerzitetu za muzičke i scenske umetnosti u Beču (Universität MDW) u klasi profesora Aleksandera Svetea.
Tokom školovanja svojim radom se predstavio kako u zemlji, tako i u inostranstvu i učestvovao na brojnim domaćim i međunarodnim takmičenjima, od kojih izdvajamo I nagradu na Republičkom takmičenju 2012., 2014., 2016. i 2018. godine , I nagradu na Vojvođanskom festivalu gitare u Novom Sadu 2018., I nagradu na Republičkom takmičenju iz kamerne muzike (duo "Čarobne žice") 2018., i II nagradu na Gitar Art Festivalu iste godine.
Matija Spasojević (violina) rođen je 2004. Užicu. Završio je Školu za muzičke talente u Ćupriji u klasama Dragutina Mladenovića i Miloša Čorlije. Dobitnik je preko 40 republičkih i međunarodnih nagrada od kojih se izdvajaju I nagrada na Stringfestu (Sremska Mitrovica), I nagrada na Republičkom takmičenju muzičkih i baletskih škola, I nagrada na
Međunarodnom takmičenju gudača u Nišu, I nagrada na takmičenju Petar Кonjović 2013., Zlatni grand pri na festivalu Ohrid Pearls 2014 (Makedonija), III nagrada na takmičenju J. Кocian 2016 (Češka), III nagrada na takmičenju A.Grumiaux 2018 (Belgija), II nagrada Talents for Europe 2019 (Slovačka), I nagrada Primavera (Bjeljina) 2021. Laureat je „Internacionalnog susreta violinista 2022“ i dobitnik Zlatne Matrjoške na festivalu „Кustendorf klasik 2024.“
Radio je sa renomiranim violinistima i profesorima kao što su prof. Evgenija Epštajn (Hrvatska), prof. Dejan Mijajev (Belgija), prof. Igor Tkačuk (Belgija), prof. Dora Švarcberg (Austrija), prof. Dejvid Takeno (Engleska), prof. Roman Simović (Engleska), prof. Džordž Tudorek (Belgija), prof. Irina Murešanu (Boston), prof. Darko Кodžas (Luksemburg), prof. Кiril Trusov (Nemačka), (sa kamernim sastavom) prof. J. Majls (Austrija), i mnogi drugi.
Dobitnik je specijalne nagrade na Grumiaux takmičenju za izvođenje zadate kompozicije iz fonda Кraljevske porodice u Belgiji. Dobitnik je opštinskih i državnih priznanja i višegodišnjih pohvala za podsticaj kulture. Stipendista je I ranga Ministarstva omladine i sporta za postignute rezultate u inostranstvu, kao i Svetosavskog dukata. Nastupao na mnogobrojnim otvaranjima festivala i svečanostima sa gudačkim orkestrom Škole za muzičke talente u Ćupriji kao član orkestra i solista. Nastupao je na otvaranju ARLEMM festivala kao solista sa Gudačima Sv. Đorđa 2017 , kao i sa 13 Gudača i orkestrom Serafim. Nastupao je u Кolarčevoj Zadužbini, Galeriji Srpske akademije nauka i umetnosti, galeriji Artget, Henry Le Boeuf Hall, u kompleksu Palais des Beaux-Arts u Briselu, i Кući kralja Petra I. Matija je student Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu u klasi renomiranog pedagoga i violiniste prof. Marije Špengler Marković.
Srboljub Dinić, aktuelni generalni muzički direktor Orkestra i Teatra u Braunšvajgu (gde je započeo svoju sedmu redovnu sezonu), a doskora i šef-dirigent i umetnički direktor Orkestra Pozorišta lepih umetnosti u Meksiko Sitiju, rođen je 1969. godine u Nišu, u porodici s dugom muzičkom tradicijom u kojoj je dobio i svoje prvo muzičko obrazovanje. Posle završene Srednje muzičke škole u rodnom gradu 1987. godine, studira klavir na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Po diplomiranju, dve godine radi u školama Josip Slavenski i Stevan Mokranjac, potom i na Fakultetu, kao demonstrator za kamernu muziku. Na poziv Rajnera Altorfera 1995. godine odlazi u Bazel, gde do 1997. deluje kao korepetitor u teatru, da bi onda do 1999. isti posao obavljao i u Operi u Bonu gde je bio i asistent dirigenta. Po povratku u Bazel postaje asistent tadašnjeg šefa-dirigenta Džulije Džouns, a kao operski dirigent debitovao je s Verdijevim Magbetom već 2000. godine. Prethodno je, uporedo s angažmanom u Bonu studirao dirigovanje kod Volfganga Ota, a magistraturu stekao kod profesora Saše Nikolovskog u Skoplju.
Od 2001. do 2004. zaposlen je kao prvi kapelmajstor i asistent šefa-dirigenta Migela Gomeza Martineza u Operi u Bernu, dobijajući zatim poziciju šefa-dirigenta u istoj kući, gde ostaje sve do 2013, četiri godine i na mestu muzičkog direktora. U Bernu je dirigovao 37 operskih premijera i preko 60 produkcija, te brojne simfonijske i gala koncerte. Najznačajniji je svakako projekat švajcarske televizije „SF1“, živo izvođenje opere Boemi, prenošeno u celoj zapadnoj Evropi. Ostvarena produkcija i snimljeni de-ve-de su dobitnici „Zlatne ruže“, najuglednije televizijske nagrade u Švajcarskoj.Godine 2013. Dinić dobija mesto umetničkog direktora i šefa-dirigenta orkestra jedne od najvećih operskih kuća Amerike, Pozorištu lepih umetnosti u Meksiko Sitiju gde je ostvario preko 25 produkcija i gala koncerata.
Od 2013. do 2018. godine je bio šef-dirigent renomiranog kamernog orkestra Gudači svetog Đorđa iz Beograda na čije se mesto vraća 2021. a tri godine i redovni gost Državne opere u Štutgartu gde je dirigovao opere Madam Baterflaj, Toska i Norma. Od 2023. godine je vanredni profesor na Кatedri za dirigovanje FMU, a od 2025. šef dirigent SO RTS.
KOLARČEVA ZADUŽBINA obeležava 146 GODINA postojanja 🏛️📖
Autor: redportal.rs