Kari se pravi kao mešavina više sastojaka: kurkume, korijandera, bibera, kumina i čilija. Takođe, uobičajeni dodaci su i senf, crni biber, đumbir i sl.
Sastavni deo ovog začina je i kurkuma, koju sa razlogom nazivaju kraljicom začina.Ono što ovu biljku izdvaja od ostalih jeste širok spektar antioksidanasa, ali i antivirusna, antibakterijska, antimikotička, antimutagena, antiupalna i antikancerogena svojstva.
Postaje sve zastupljenija u kulinarstvu jer sadrži i proteine, vitamine C, E i K, bakar, kalcijum, kalijum, gvožđe i cink, niacin i vlakna.
Crni biber pojačava apsorbovanje korisnih biljnih komponenti iz drugih lekovitih biljaka, a najbolji primer je kurkumin, jedinjenje kurkume koje joj daje izrazito narandžastu boju.
Udruženi, kurkuma i biber daju fantastične efekte kod mršavljenja, topljenja masnih naslaga, snižavanja holesterola, ali i prevencije depresije.
Đumbir sadrži preko 100 bioaktivnih jedinjenja, minerala, vitamina B6, B12, magnezijum, natrijum, kalcijum, gvožđe i druge elemente. Koristi se ne samo kao začinska biljka, već i kao lek i preventivno sredstvo za jačanje otpornosti organizma. Može poboljšati dejstvo antibiotika i cirkulaciju.
Kari kao mešavina zdravih začina, blagotvorno utiče na zdravlje srca, kostiju, ubija bakterije, čisti jetru od toksina, obiluje antioksidansima i može pomoći u ublažavanju bolova i upala. Stručnjaci ističu da je dovoljno da jednom nedeljno kombinujete kari sa svim namirnicama, a 100 grama sadrži oko 325 kcal.
ŠVEDSKA DIJETA koja NE SME da traje duže od 14 dana 😁
👉🏻 Ove ZAČINE treba da imate u svojoj KUHINJI 🧂🍯
TRIK KOJI ĆE VAS SPASITI MUKOTRPNOG RIBANJA 😍
Autor: B92.net