Smatra se jednim od najperspektivnijih rešenja 🧐

Kineski istraživači su napravili korak ka budućnosti hrane razvojem pilećeg pirinča i svinjskog pirinča, inovativnih jela od pirinča, koja uključuju ugrađivanje mesnih ćelija u različite vrste žitarica koje rastu u laboratoriji kako bi se proizveli uravnoteženi, hranljivi obroci, piše Telegraf.rs.

Projekat, koji predvode Kineski centar za sveobuhvatna istraživanja za mesnu hranu i Pekinška akademija nauka o hrani, uključuje kultivaciju pilećih i svinjskih ćelija direktno na pirinču i drugim usevima.🧐

- Ova jela izgledaju kao obične sorte pirinča, bele, braon ili ljubičaste - objasnio je Vang Šouvej, glavni naučnik iza projekta.

Osim ukusa, tehnologija nudi uzbudljive mogućnosti ishrane:

- Možemo precizno da kontrolišemo sadržaj proteina, aminokiselina, vlakana, ugljenih hidrata i drugih hranljivih materija. Ovo nam omogućava da prilagodimo ovu hranu specifičnim potrebama u ishrani - nastavio je Vang Šouvej.🧐

Uzgojno meso, proizvedeno uzgojem životinjskih ćelija u laboratoriji, smatra se jednim od najperspektivnijih rešenja za neefikasnost i ekološke uticaje tradicionalnog uzgoja stoke. Prema izveštaju, istraživači su prethodno tretirali pirinač, koristeći ga kao strukturu za uzgoj sloja pilećih ili svinjskih ćelija na površini.

Proces uključuje prethodnu obradu sorti pirinča kako bi se stvorilo pogodno okruženje za rast ćelija. Na primer, svinjski pirinač se proizvodi kultivisanjem odvojenih serija svinjskih mišićnih i masnih ćelija na modifikovanim zrnima pirinča. Oni se zatim kombinuju da bi se dobio konačni proizvod.

Autor: ona.telegraf.rs