Vukovi razvili izmenjeni imuni sistem, sličan kao kod pacijenata obolelih od raka koji primaju tretmane

Sudeći prema najnovijim istraživanjima, populacija vukova koja živi u Černobilskoj zoni je genetski drugačija od svojih rođaka van zone. Neverovatno, ozračeni vukovi su uspeli da razviju zaštitne mutacije koje im povećavaju šanse da prežive kancer.

Vukovi, kao i drugi sisari, su doživeli pravi mali bum u okviru Černobilske zone u Ukrajini od kada je cela oblast napuštena nakon velike nuklerne nesreće 1986. godine. U odsustvu ljudi, divlje životinje su počele da se šire i prosperiraju.

Međutim, da bi uživali u toj slobodi, životinje moraju da se suoče sa velikim problemom radijacije. Ipak, to je glavni razlog zašto su ljudi i napustili to područje.

Da bi razumela kako te životinje uspevaju da opstanu uprkos svemu, evolutivni biolog Klara Lav sa Univerziteta Priston izučava vukove u Černobilu već više od deceniju.

Još 2014. godine Lav i njene kolege su u Černobilskoj zoni zarobili nekoliko vukova kojima su uzeli uzorke krvi da bi razumeli njihov imunitet na veliki nivo radijacije (koji izaziva pojavu karcinoma). Mnogima su takođe stavili i radio odašiljače da bi sakupili informacije o lokacijama na kojima se kreću i koliki nivo izlaganja radijaciji trpe.

Kako je objasnila:

Mi direktno dobijamo podatke gde se vukovi nalaze i kolikoj količini radijacije si izloženi.

Prema podacima, vukovi u Černobilskoj zoni su izloženi radijaciji u vrednosti većoj od 11.28 milirema radijacije svakog dana celog svog života - što je preko 6 puta veći maksimalni limit za radnike u nuklearnim elektranama.

Istraživači su takođe utvrdili da vukovi poseduju i izmenjeni imuni sistem, sličan pacijentima koji primaju doze radijacije kao tretman borbe protiv kancera. Šta više, genetska analizaja je pogazala da delovi vučijeg DNK poseduju rezistentnost karcinomu.

Slični nalazi su otkrivenio i kod stotina polu-divljih pasa koji žive u istoj regiji gde i vukovi. Prošle godine, su otkrili i da su psi iz Čewrnobila genetski drugačiji od drugih pasa koji žive bilo gde drugde na kugli zemaljskoj.

Otkriće Lav i njenih kolega može imati velike implikacije i po ljudsku medicinu. Ona se nada da će moći detaljnije da otkrije te novonastale zaštitne mutacije i da time poveća šansu za preživljavanje karcinoma i kod ljudi.

Na žalost kovid pandemija i rat u Ukrajini su u mnogome sprečili sva dalja istraživanja i ne zna se kada će se ona nastaviti.

Autor: redportal.rs