Koža, zlato, srebro, svila i litre i litre i litre jakovog mleka 😃

Permafrost istočnih planina Evroazije se polako topi, otkrivajući tela sahranjenih ratnika nekadašnje Mongolske imperije - kao i njihovu nezasitu žeđ za jakovim mlekom 😁.

Naučnici su proučavali ostatke i nalaze sa nekropole Korig, koja se nalazi visoko u Khovisgol planinama. Datiranje ukazuje da je groblje bilo aktivno u periodu 13. veka, odnosno rtokom vremena ujedinjenja Mongolske imperije 1206. godine.

To je bila godina kada je legendarni Džingis Kan proglašen vladarem svih mongolskih plemena i kada je uz pomoće ogromne konjaničke vojske započeo seriju krvavih ratova širom Azije udarajući temelje najvećoj kopnenoj imepriji u istoriji - neprekinutoj teritoriji koja se prostirala od Pacifika na istoku pa sve do Poljske na zapadu.

Nakon Mongolske imperije svet više nikada nije bio isti.

Godine 2018. i 2019. otkriveni su skeleti 11 individua na nekropoli plemstva koje je delimično otkriveno otapanjem permafrosta. Tela su bila u iznenašujuće dobrom stanju, uprkos tome što su preko 800 godina stara (zahvaljujući stalnim temperaturama ispod nule koja su imala efekat zamrzivača).

Sa njima u grobovima su otkriveni bogati darovi, dok su tela bila odevena u najskuplje i najbolje tkanine toga vremena.

U ovoj studiji naučnici su bili posebno zainteresovani za analizu samih ostataka tela da bi utvrdili kakav je bio način života kao i akva je bila dijeta ovih pripadnika mongolske aristokratije. Analizirajući proteine koji su ostali pohranjeni u dentinu zuba, tim je otkrio direktan dokaz da su ljudi pili mleko konja. koza, ovaca, krava i najvažnija jakova u velikim količinama.

Tim je posebno bio uzbuđen otkrićem konzumacije jakovog mleka jer ta životinj kulturološki igra veliku ukogu u skoro svim kulturama nastalim na visovima istočnog evrozijskog kontinenta. Veoma su praktične životinje za opstanak u ovim visokim i teškim uslovima jer pružaju odličan izvor proteina, odlično krzno za odeću kao i salo za sve dodatne materijale poput sveća.

Kako objašnjava asistetkinja sa Univerziteta Mičigen sa odeka za antropologiju:

Naš najvažniji nalaz je ostatak plemkinje koja je sahranjena sa kapom od kore drveta koja se zove bogtog, kao i sa svilenom odećom na koje je prikazan zlanti zmaj sa pet kandži. Analizama utvrdili smo da se hranila jakovim mlekom tokom svog života. Ova činjenica nam je pomogla da potvrdimo vekovnu upotrebu ove životinje u regionu kao i njenu vezu sa najvišim slojevima društva.

Kako dodaje i J. Bajaraikan istraživač sa Maks Plank instituta:

Keramičke posude su pretvorene i lampe načinjene od mlečnih proizvoda, one otkrivaju dugovečne religijske ideje koje se vezuju za svakodnevnicu elita Mongolske imperije.

Iako je otapanje permafrosta oslobodilo ova tela naučnicima, ono takođe daje i veliku šansu pljačkašima za krašu vrednih stvari i tela sa ovih nekropola. Porast temperature stvorio je rizik od toga da mnogi arheološki lokaliteti budu uništeni pre no što naučnici uspeju da stignu do njih.

Sudeći po izjavi Julije Klark arheologa iz Nomad Scince:

Stepen pljačke je bez presedana. Skoro svaki lokalitet na koji stignemo je pretrpeo određeni stepen pljačke u manjoj ili većoj meri.

Autor: redportal.rrs