Verovalo se da su Tlaloku potrebne suze najmlađih da natopi zemlju iz koje će roditi usevi.

Svet je kroz istoriju bio surovo mesto. I koliko god da su Asteci važili za napredne u to vreme, i oni su imali neke baš surove običaje.

Asteci ili Mešici, kako su sami sebe nazivali, bili su narod koji je govorio navatl jezik i dominirao prostranstvima modernog Meksika od 14. do 16. veka. Njihovi potomci i danas žive na ovim teritorijama, s tim što su oni sada katolici i veruju u kult predaka.

Verovali su u obrazovanje, pa su svi išli u školu, imali su slavne sportiste, izumeli crvenu boju, ali su i žrtvovali decu.

Jednostavno, kada se pojavi neki problem, to je bio znak da se bogovi moraju umiriti. A dodatni problem je bio taj što su bogovi bili i veoma sujetni te su "zahtevali" određen broj ljudi i uslove u kojima su oni morali da budu žrtvovani. Ukoliko se to ne ispuni, kazna bi bila loša žetva, loše vreme ili čak možda smak sveta.

Foto: Pixabay.com/free use

Nisu bili pošteđeni ni ugledni članovi društva, pa su često i oni birani da bi se umilostivili bogovi. Ponekad je to značilo da su i deca birana za tu ulogu, posebno prilikom prinošenja žrtava bogu kiše Tlaloku.

Verovalo se da su Tlaloku potrebne suze najmlađih da natopi zemlju iz koje će roditi usevi. Zato su birana deca sa karijesom ili nekom povredom, koja će plakati nakon što ih udave.

Prema nekim izvorima, jedno od petoro astečke dece je žrtvovano u ovim ritualima, piše nationalgeographih.rs, prenosi 24sedam.rs.

Autor: 24sedam.rs