Dan dabra proslavlja se svake godine 7. aprila.

Svetski dan najpoznatijeg zubonje među životinjama obeležava se svake godine 7. aprila, na dan kad je rođena Doroti Ričards, popularna “žena dabar” koja je proučavala ove glodare više od pola veka.

Međunarodni dan dabra proslavlja se svake godine 7. aprila.

Ovaj dan je 2009. godine osmislila neprofitna organizacija Beavers, Wetlands & Wildlife, sa članovima u SAD, Kanadi i drugim zemljama.

Kao datum ovog praznika izabran je 7. april, jer se tad proslavlja i rođendan Doroti Ričards, popularne žene dabra koja se bavila proučavanjem dabrova 50 godina.

Reč dabar potiče od staroengleske reči beofor, što znači braon ili svetao.

Dabrovi su kopneno-vodeni glodari koji žive u umerenoj severnoj hemisferi, u zemljama poput Kanade, Poljske, Nemačke, Francuske, centralne Rusije, južne Skandinavije… Njihova prebivališta su u slatkovodnim sredinama, rekama, jezerima, potocima i barama, piše Telegraf.

Foto: unsplash.com/ Andreas Schantl / @andjsch

Dabrovi imaju velike glave, stasita tela i smeđe ili sivo krzno, a prednje i zadnje šape su im isprepletene mrežama.

Ove životinje, prozvane herojima ravnog repa, imaju nesrazmerno veliki uticaj na životnu sredinu u odnosu na svoju populaciju.

Drvećem koje grizu grade prirodne brane i prenose druge materijale kao što su blato, kamenje i krhotine. Brane koje grade su korisne u sprečavanju poplava i suša, obnavljanju močvara, pa čak i u čišćenju vode. Najveća brana koju su izgradili dabrovi nalazi se u Nacionalnom parku Wood Buffalo, u Alberti (Kanada) i duga je 850 metara!

Pošto su ih često lovili zbog krzna i mesa, dabrovi su skoro izumrli u 19. i ranom 20. veku. Evropljani su ih gotovo uništili, te su morali da ih uvoze iz Severne Amerike sredinom 19. veka. Srećom, te su šeširi od dabrovine izašli iz mode!

Dabar je postao nacionalni simbol Kanade 1975. godine.

Uključite se i vi u podizanje svesti o značaju dabra i prevazilaženju svih pretnji sa kojima se suočava ova vrsta u opadanju!

Dabar je možda nacionalna životinja Kanade, ali krzneni glodar koji u svojim zubima drži dobro parče budućnosti čitavog sveta.

IZVOR: YT / scannerguy1968

Autor: telegraf.rs