Vlada Republike Srbije usvojila je na jučerašnjoj sednici Predlog zakona o rodnoj ravnopravnosti, kojim se unapređuje institucionalni okvir i stvaraju uslovi za sprovođenje politike jednakih mogućnosti za žene i muškarce.
Novim zakonskim rešenjem utvrđuju se obaveze organa javnih vlasti, poslodavaca i drugih fizičkih i pravnih lica u vezi sa rodnom ravnopravnošću. Takođe, predviđene su i mere za suzbijanje rodne diskriminacije i ostvarivanje i unapređenje rodne ravnopravnosti, što je jedan od osnovnih međunarodnih standarda u obezbeđivanju ljudskih prava, saopšteno je iz Vlade Srbije.
Budući zakon regulisaće rodnu ravnopravnost u oblastima rada, zapošljavanja i samozapošljavanja, socijalnog i zdravstvenog osiguranja i zaštite, obrazovanja, sporta, političkog delovanja i javnih poslova, reproduktivnih i seksualnih prava, pristupa robi i uslugama, kao i mere za suzbijanje i sprečavanje svih oblika rodno zasnovanog nasilja, nasilja nad ženama i nasilja u porodici.
Severna Makedonija: Sutra se vakcinišu poslanici
Na sednici je usvojen i Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o zabrani diskriminacije, kojim se doprinosi sprečavanju diskriminacije po osnovu bilo kog ličnog svojstva.
Diskriminacija u oblasti rada biće oštrije sankcionisana, što će usloviti poslodavce da više vode računa o tretmanu svojih zaposlenih, kao i o poštovanju antidiskriminativnih normi propisanih zakonima iz oblasti rada i zapošljavanja, navodi se u saopštenju.
Primena zakona baziraće se na ravnopravnom uključivanju žena, osoba sa invaliditetom, pripadnika manjina, starijih osoba i drugih ranjivih grupa u savremene društvene tokove, što će dati pozitivan efekat na privredni sistem i populacionu politiku države.
Članovi Vlade usvojili su Strategiju za sprečavanje i borbu protiv rodno zasnovanog nasilja prema ženama i nasilja u porodici 2021-2025, kao jedan od prioriteta u radu Vlade Srbije.
Udavio se DESETOGODIŠNJI dečak
Osnovni cilj Strategije je obezbeđenje efikasne prevencije i zaštite od svih oblika nasilja prema ženama i devojčicama i nasilja u porodici, kao i razvijanje sistema usluga podrške žrtvama nasilja.
Vlada Srbije obrazovala je Koordinaciono telo za podršku žrtvama krivičnih dela i svedocima u krivičnim postupcima, čiji su članovi predstavnici ministarstava pravde i unutrašnjih poslova, zdravlja, kao i Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
U ovom radnom telu predstavnike će imati i Vrhovni kasacioni sud, Visoki savet sudstva, Državno veće tužilaca, Republičko javno tužilaštvo, Pravosudna akademija, organizacije civilnog društva i akademske zajednice.
Poljaci demontirali spomenik zahvalnosti Crvenoj armiji
Šarao GRAFITE PO CRKVI, pa NANEO POVREDE POLICAJCIMA
Aca Lukas: GEJ BRAKOVI, ŠTO DA NE 🤔
Autor: Tanjug / redportal.rs