Svetski dan borbe protiv gojaznosti obeležava se danas pod sloganom Menjamo navike - živimo zdravije, a iz Instituta za javno zdravlje Srbije Dr Milan Jovanović Batut ukazuju da je jedna od najznačajnijih mera, prevencije edukacija u oblasti ishrane.
Navode da u okviru programa promocije i prevencije, koji Batut kontinuirano sprovodi više od 20 godina, poseban deo čini edukacija u vezi sa principima pravilne ishrane i to pre svega u okviru preventivnih programa namenjenih posebno osetljivim grupama.
Foto: Unsplash.com
- Edukativne aktivnosti se realizuju u vidu predavanja i radionica, a promocija pravilne ishrane sastavni je deo kampanja kojima se tokom godine obeležavaju važni datumi u Kalendaru javnog zdravlja ('Oktobar mesec pravilne ishrane' i Svetski dan hrane koji se obeležava 16. oktobra). Jedna od aktivnosti Centra za promociju zdravlja Instituta za javno zdravlje Srbije je i konkurs za likovne i literarne radove namenjen deci predškolskog i školskog uzrasta - objavljeno je na sajtu Batuta.
Dodali su da je savete u vezi sa ishranom moguće dobiti u Savetovalištu za ishranu Instituta za javno zdravlje Srbije Dr Milan Jovanović Batut i ističu da se plan ishrane zasniva na individualnom pristupu svakom pacijentu i on se izrađuje na osnovu pregleda koji obuhvata uzimanje lične i porodične anamneze i uvid u postojeću medicinsku dokumentaciju, sagledavanje biohemijskih analiza, nivoa fizičke aktivnosti i sveukupnog stila života.
Prema podacima Istraživanja zdravlja stanovništva Srbije kojima Batut raspolaže, u Srbiji je 2019. godine na osnovu izmerene vrednosti indeksa telesne mase (ITM) bilo 40,5 odsto normalno uhranjenog stanovništva uzrasta 15 i više godina, dok je više od 57 odsto bilo prekomerno uhranjeno, odnosno predgojazno - 36,3 odsto i gojazno - 20,8 odsto stanovništva.
- Broj gojazne dece udvostručuje se svakih 10 godina širom sveta. Očekuje se da će gojaznost kod dece porasti za 60 odsto u narednoj deceniji i dostići 250 miliona dece do 2030. godine. Gojaznost može uticati na fizičko zdravlje dece, njihovu društvenu i emocionalnu dobrobit, kao i na samopouzdanje. Gojaznost se često zadržava i u odraslom dobu, pa su prevencija i lečenje ključni za zaustavljanje globalnog porasta gojaznosti - navodi se u objavi.
Foto: Tanjug AP
Gojaznost predstavlja hronično oboljenje koje je zdravstveno, ekonomsko i socijalno opterećenje za pojedince, porodice, zajednicu i društvo u celini i ono se odražava na očekivano trajanje i kvalitet života i povezana je sa povećanim rizikom obolevanja od vodećih nezaraznih bolesti, kao što su dijabetes tip 2, bolesti srca i krvnih sudova i maligne bolesti, a porast broja gojaznih osoba sve je značajnije javnozdravstveno pitanje.
Ovo hronično oboljenje rezultat je složene interakcije bioloških i genetskih faktora životne sredine i psihosocijalnih faktora.
Svetski dan borbe protiv gojaznosti obeležava se svakog 4. marta sa ciljem podizanja svesti javnosti o rasprostranjenosti gojaznosti, boljeg razumevanja uzroka i posledica i pozivanja na akcije koje mogu doprineti rešavanju ovog javno-zdravstvenog izazova.
Previše SNA ŠKODI 🤔 Dovodi do GOJAZNOSTI 😮
Autor: Tanjug