Gentika dokazuje lingvistiku šŸ˜ƒ

Jezici koji se i dalje pričaju u Evropi danas se mogu pratiti unazad do preistorijskih migracija naroda pre oko 5.200 godina. Tako je prema najnovijem naučnom radu koji je analizirao vezu između ranog perioda i evolucije indoevropskog jezika i genetskog nasleđa Evrope tokom bronzanog doba.

Većina jezika koja se govori u Evropi je deo indoevropske familije jezika, uključujući sve romanske, germanske, slovenske, keltske, baltičke, kao i grči jezik.

Smatra se da je pojava i Å”irenje ovog jezika vezana za migraciju koja je počela pre oko 5.300 godina iz zapadne stepe u danaÅ”njoj Rusiji, zapadnoj Ukrajini i Kazahstanu. Međutim tačna veza između jezika i migracija joÅ” uvek nije do kraja jasna i ne slažu se svi naučnici sa svim zaključcima - posebno Å”to se tiče južne Evrope i italijanskog, francuskog, Å”panskog, grčkog i jezika Balkana.

Da bi odmrsili ovaj čvor problema, veliki međunarodni tim naučnika sekvencirao je genetski materijal 314 osoba i antičkog perioda Mediterana i okolnih regiona, iz perioda od oko 5.200 do pre 2100 godina. Takođe su koristili analize izotopa stronicjuma na 224 individua da bi otkrili njihovo geografsko poreklo, kretanje upoređivanjem izotopa iz tela i izotopa iz okoline.

Kako navode autori studije:

Dolazak migracija iz stepe, odnosno genetskog materijala koji se vezuje za stepu, u Španiju, Francusku i Italiju je stigao preko populacija koje su pripadale kulturi zvonastih pehara zapadne Evrope i doprineli stvaranju keltskih i italskih jezika. Sa druge strane, jermenske i grčke populacije su dobile stepski genetski materijal direktno od stepskih populacija Jamnaja kulture iz istočne Evrope.
Rezultati analiza su u skladu sa lingvističkim hipotezama vezanih za poreklo italo-keltskih i grčko-jermenskih jezika, kao i za hipoteze većine modernih mediteranskih indoevropskih jezika u antici.

Međutim, njihova analiza nije mogla da osvetli vezu između svih grana indoevropskih jezika. Posmatranjem genetike bronzanodopskih naroda, tim naučnika nije uspeo da otkrije vezu između germanskih i italo-keltskih jezika.

Takođe, postoji veliki broj slučajeva gde genetski pejzaž populacija nije baÅ” tako jasno odvojen i segmentiran. Na primer, za ljude iz antičkog perioda Balkana nalazi ukazuju da su genetski meÅ”anog porekla i da su plod miksa kultura zvonastih pekara, jamnaja kulture i kulture linearne keramike.

Slično individue iz bronzanog doba Italije su se mogle odeliti u nekoliko grupa: na severu i u centralnoj Italiji su pripadali kulturi zvonastih pehara i vezani su za Španiju i Francusku, dok su individue sa jadranske obale Italije bile u većoj vezi sa jamnaja kulturom - slično balkanskim i grčkim populacijama.

Autor: redportal.rs