Jezici koji se i dalje priÄaju u Evropi danas se mogu pratiti unazad do preistorijskih migracija naroda pre oko 5.200 godina. Tako je prema najnovijem nauÄnom radu koji je analizirao vezu izmeÄu ranog perioda i evolucije indoevropskog jezika i genetskog nasleÄa Evrope tokom bronzanog doba.
VeÄina jezika koja se govori u Evropi je deo indoevropske familije jezika, ukljuÄujuÄi sve romanske, germanske, slovenske, keltske, baltiÄke, kao i grÄi jezik.
Smatra se da je pojava i Å”irenje ovog jezika vezana za migraciju koja je poÄela pre oko 5.300 godina iz zapadne stepe u danaÅ”njoj Rusiji, zapadnoj Ukrajini i Kazahstanu. MeÄutim taÄna veza izmeÄu jezika i migracija joÅ” uvek nije do kraja jasna i ne slažu se svi nauÄnici sa svim zakljuÄcima - posebno Å”to se tiÄe južne Evrope i italijanskog, francuskog, Å”panskog, grÄkog i jezika Balkana.
Da bi odmrsili ovaj Ävor problema, veliki meÄunarodni tim nauÄnika sekvencirao je genetski materijal 314 osoba i antiÄkog perioda Mediterana i okolnih regiona, iz perioda od oko 5.200 do pre 2100 godina. TakoÄe su koristili analize izotopa stronicjuma na 224 individua da bi otkrili njihovo geografsko poreklo, kretanje uporeÄivanjem izotopa iz tela i izotopa iz okoline.
Kako navode autori studije:
Dolazak migracija iz stepe, odnosno genetskog materijala koji se vezuje za stepu, u Å paniju, Francusku i Italiju je stigao preko populacija koje su pripadale kulturi zvonastih pehara zapadne Evrope i doprineli stvaranju keltskih i italskih jezika. Sa druge strane, jermenske i grÄke populacije su dobile stepski genetski materijal direktno od stepskih populacija Jamnaja kulture iz istoÄne Evrope.
Rezultati analiza su u skladu sa lingvistiÄkim hipotezama vezanih za poreklo italo-keltskih i grÄko-jermenskih jezika, kao i za hipoteze veÄine modernih mediteranskih indoevropskih jezika u antici.
MeÄutim, njihova analiza nije mogla da osvetli vezu izmeÄu svih grana indoevropskih jezika. Posmatranjem genetike bronzanodopskih naroda, tim nauÄnika nije uspeo da otkrije vezu izmeÄu germanskih i italo-keltskih jezika.
TakoÄe, postoji veliki broj sluÄajeva gde genetski pejzaž populacija nije baÅ” tako jasno odvojen i segmentiran. Na primer, za ljude iz antiÄkog perioda Balkana nalazi ukazuju da su genetski meÅ”anog porekla i da su plod miksa kultura zvonastih pekara, jamnaja kulture i kulture linearne keramike.
SliÄno individue iz bronzanog doba Italije su se mogle odeliti u nekoliko grupa: na severu i u centralnoj Italiji su pripadali kulturi zvonastih pehara i vezani su za Å paniju i Francusku, dok su individue sa jadranske obale Italije bile u veÄoj vezi sa jamnaja kulturom - sliÄno balkanskim i grÄkim populacijama.
RUSIJA: Zapad provodi obojenu revoluciju u Srbiji ā
Autor: redportal.rs