Stručnjaci trenutno očekuju da će ledeni breg na kraju otploviti u Atlantski okean

Ogromni ledeni breg, kojem je britanska i američka štampa čak nazvala Megabregom (što i ne čudi, budući da ima masu od preko milijardu tona 😲), a koji je otprilike duplo veći od teritorije Londona, odnosno oko 10 puta veći od Beograda, ponovo se pokrenuo ka severu.

Ovaj kolosalni ledeni breg – kojem su naučnici dali posebno ime A23a – prvobitno se odvojio od obale Antarktika daleke 1986. godine, da bi narednih 30 godina proveo praktično zakačen za dno Vedelovog mora, sve zbog svoje veličine.

IZVOR: YT / @ExploreWondersYT

Međutim, A23a je 202. godine, na veliko iznenađenje okeanografa, primećen kako pluta na sever, nakon što se otkačio sa dna.

Ranije ove godine, međutim, Megabreg se ponovo zaglavio na jednom mestu, odmah nakon što je tokom proleća ostao zarobljen u jednom od vrtloga koji postoje na morima južne hemisfere..

Ovaj vrtlog je poznat i kao Tejlorov stub (Taylor Column), a nastaje kada rotirajuća voda zarobi objekat na jednom mestu, što bi značilo da je komad leda od 1.000.000.000 tona 😱 proveo nekoliko meseci besciljno vrteći se u ledenom moru.

Poslednjih dana, ipak, čini se da se A23a ponovo oslobodio, tako da trenutno ponovo pluta kroz Južni okean.

Govoreći o novoj vesti, koje je u petak potvrdila i posebna agencija za istraživanje Antartika iz Ujedinjenog kraljevstva BAS (British Antartic Survey), okeanograf dr Endrju Mejers je rekao: Uzbudljivo je ponovo videti A23a u pokretu nakon perioda zaglavljivanja. Zainteresovani smo da vidimo da li će ići istim putem kojim su krenuli i drugi veliki ledeni bregovi koji su se oteli na Antarktiku.

Stručnjaci trenutno očekuju da će ledeni breg na kraju otploviti u Atlantski okean, međutim, ne postoji rizik da se A23a sruši na bilo koje plovilo u prolazu ili obližnja ostrva u skorije vreme jer će toplije vode dovesti do topljenja leda.

Istina, pvaj ledeni breg trenutno jako interesuje i naučnike i istraživače zbog svoje sposobnosti da utiče na okolne eko-sisteme.

Tokom prošle godine, posada BAS-a na brodu RRS Dejvid Atenbro (RRS David Attenborough) bila je u mogućnosti da izbliza prouči santu leda kako bi stekla dalje razumevanje, tako da su prikupljeni neki uzorci.

Foto: NASA/Javno vlasništvo

- Znamo da ove gigantske sante leda mogu da obezbede hranljive materije vodama kroz koje prolaze, stvarajući napredne ekosisteme u inače manje produktivnim oblastima. Ono što ne znamo jeste koliko razmere i poreklo pojedinih santi leda utiču na te procese - rekla je biogeohemičarka Laura Tejlor, inače istraživačica projekta BIOPOL.

Ona je tom prilikom rekla i da su uzeti uzorci površinskih voda okeana iza, neposredno pored i ispred rute kretanja ledenog brega, koji bi, kako je rekla, trebalo da pomognu da se utvrdi kakav bi život mogao da se formira oko Megabrega, ali da takođe očekuje da će moći da se utvrdi i kakav bi život mogao da se formira oko A23a, kao i kako ugljenik u okeanu utiče i na okean, ali i na atmosferu.

Što se nas tiče, sve je to lepo, samo da Megabreg ostane tamo gde već jeste. 😄

Autor: Marko Radovanović