Tradicionalne japanske veštine koje se koriste u proizvodnji alkoholnih pića sake i šoču biće dodate na Uneskovu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa, saopštio je komitet te organizacije Ujedinjenih nacija.
Zvanično odobrenje na sednici Uneskovog međuvladinog komiteta, koja je održana u Asunsionu, u Paragvaju, usledilo je nakon što je japanska vlada 2022. godine godine predložila da se proizvodnja sakea uvrsti na listu nematerijalnog kulturnog nasleđa, prenela je danas agencija Kjodo.
Proizvodnja sakea biće 23. proglašeno nematerijalno kulturno nasleđe iz Japana, a na toj listi među ranije proglašenim su i japansko pozorište kabuki i tradicionalna kuhinja vašoku.
Tokio, takođe, nastoji da kaligrafija šodo bude proglašena za nematerijalno kulturno nasleđe 2026. godine, kada Unesko, organizacija UN za obrazovanje, nauku i kulturu, održava dvogodišnji pregled nominacija.
Tradicionalna proizvodnja sakea je drevna tehnika fermentacije pirinča i drugih sastojaka pomoću kalupa koji, a reč je o jedinstvenoj metodi proizvodnje u kojoj višestruka fermentacija napreduje istovremeno u jednoj posudi.
Premijer Japana Šigeru Išiba je pozdravio ovaj potez, rekavši da je proizvodnja sakea tehnika kojom se ta zemlja može pohvaliti celom svetu.
- Predaćemo to narednoj generaciji i iskoristiti ovu šansu da promovišemo regionalnu revitalizaciju i proširimo poslovanje u inostranstvu - rekao je Išiba.
Autor: Tanjug