Prvo postrojenje za korišćenje otpada u proizvodnji energije otvoreno je danas u Vinči, u prisustvu ministarke za zaštitu životne sredine Irene Vujović, rukovodstva preduzeća Beo čista energija, čelnika Grada Beograda, predstavnika međunarodnih finansijskih institucija, ambasadora i drugih zvanica.
Ministarka za zaštitu životne sredine Irena Vujović rekla je da je postrojenje za tretman otpada i proizvodnju energije od njega u Vinči izgrađeno po svim standardima, te da su sve ranije posete imale za cilj da skrenu pažnju na važnost tog objekta.
- Ovim projektom pokazujemo koliko smo posvećeni zelenoj agendi, cirkularnoj ekonomiji, kao i svim drugim projektima koji treba da poboljšaju kvalitet života svih građana, te je ova energana veoma važna - jer otpad pretvara u toplotnu i električnu energiju koja će zadovoljiti potrebe velikog broja Beograđana - rekla je Vujović.
Ona je naglasila da ministarstvo na čijem je čelu ima za cilj da reši sistem upravljanja otpadom i u drugim delovima zemlje, ne samo u Beogradu.
Ministarka je zahvalila građanima Beograda na strpljenju, dodajući da ministarstvo na čijem je čelu intenzivno radi i na postrojenju za sakupljanje deponijskog gasa.
- Želim da se zahvalim i konzorcijumu javno-privatnih partnera, na mogućnosti da koristimo najbolje iskustva i tehnologije koji su primenjivani u mnogo razvijenijim zemljama - rekla je ona.
Govoreći o kvalitetu vazduha, Vujović je rekla da je Beograd s vremena na vreme imao prekoračenja količine nedozvoljenih čestica, te da je cilj ovakvih postrojenja - upravo smanjenje negativnog uticaja na životnu sredinu.
Ona je dodala da je ministarstvo na čijem je čelu za sledeću godinu opredelilo rekordan budžet sa ciljem još bolje zaštite životne sredine.
Direktor kompanije Beo Čista energija Vladimir Milovanović podsetio je da je to postrojenje počelo da radi 1. jula ove godine i da se u njemu dnevno sagori nešto više od 1.000 tona komunalnog otpada.
Milovanović je naveo da građani Beograda godišnje stvore više od 600.000 tona komunalnog otpada, a da je kapacitet postrojenja prerada 340.000 tona otpada, dok se ostatak odlaže na deponiju.
- To je značajno povećanje u odnosu na ugovorene količine ali sa gradskom vlašću radimo na tome da se dodatnim sistemima i metodama smanji količina otpada koja će ubuduće odlaziti na deponuju - rekao je Milovanović.
Postrojenje termoenergane Vinča je snage 30,24 megavata električne energije i 50,5 megavata toplotne energije i obezbediće struju za pet odsto domaćinstava u Beogradu, kao i toplotnu energiju za grejanje 10 odsto domaćinstava.
Nakon izjava za medije, čelnici kompanije Beo čista energija su, u društvu ministarke Vujović i ambasadora Francuske i Japana, kao i direktora Kancelarije Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) Matea Kolanđelija, obišli postrojenje.
Napreduju radovi na izgradnji regionalnog centra
Ministarka Vujović izjavila je danas prilikom obilaska regionalnog centra za upravljanje otpadom Eko - Tamnava u selu Kalenić u opštini Ub da je u ovom momentu već završeno oko 60 odsto planiranih radova na regionalnoj sanitarnoj deponiji, ali i da se radi na drugim objektima u sklopu regionalnog centra.
Kako je saopštilo Ministarstvo zaštite životne sredine ona je radove na izgradnji modernog Regionalnog centra za upravljanje otpadom, koji će rešiti problem otpada za više od 500.000 građana, obišla sa ministrom za javna ulaganja Darkom Glišićem.
Prema njenim rečima, regionalni centar Eko - Tamnava jedan je od najvećih koji se gradi u Srbiji, i po realizaciji ovog projekta, otpad sa teritorije 15 gradova i opština biće tretiran po najvišim svetskim standardima.
- Drago mi je što smo se danas uverili da se radovi odvijaju planiranom dinamikom. U ovom momentu je već završeno oko 60 odsto planiranih radova na regionalnoj sanitarnoj deponiji, a radi se i na drugim objektima u sklopu regionalnog centra, poput postrojenja za reciklažu, MBT postrojenja, a gradićemo i reciklažna dvorišta, postrojenja za preradu procednih voda, kao i postrojenja koja će nam omogućiti da dobijamo energiju iz otpada, što je sve u skladu sa principima cirkularne ekonomije i Zelene agende. Kada uspemo da zaokružimo proces, a danas smo videli da smo na dobrom putu, predstoji nam obezbeđivanje dodatne opreme, kamiona, kanti, kontejnera, ali i edukacija građana kako da rade primarnu separaciju - rekla je Vujović.
Kako se navodi u saopštenju ona je zahvalila aktuelnom opštinskom rukovodstvu i direktoru regionalnog centra Eko - Tamnava, što su imali svest o značaju ovakvog kapitalnog projekta, i što su se borili da se realizuje baš u njihovoj opštini.
- Želim izuzetno da se zahvalim i svom kolegi Darku Glišiću koji je i svojevremeno kao predsednik opštine Ub i danas kao moj kolega ministar, razumeo sve ekološke izazove sa kojima se susrećemo, dok je sa druge strane osluškivao potrebe građana, ne samo iz ove opštine, nego i iz opština u okolini. Izgradnjom ovog centra stvaraju se uslovi i za zatvaranje nesanitarnih deponija iz svih lokalnih samouprava koje će otpad voziti u Kalenić - kaže Vujović.
Ona je dodala da će se zatvoriti 12 nesanitaranih deponija iz sela Kalinić u opštini Ub i da će neke biti zatvorene po fazama, a neke ođednom.
- Ono što je važno za građane je deponija u Valjevu, koja će biti zatvorena, baš kako su to građani i tražili. Želim da se zahvalim građanima na strpljenju, jer već sada višedecenijske probleme ostavljamo iza nas - rekla je ministarka.
Vujović je zaključila da je budžet Ministarstva zaštite životne sredine za narednu godinu je rekordno visok i da predstavlja potvrdu odlučnosti i spremnosti za dalja ulaganja u kapitalne zelene projekte i zaštitu životne sredine, za dobrobit građana Srbije.
Autor: Tanjug