Pri ulasku u EU, od 10. novembra, građanima Srbije i još 60 zemalja biće potrebna posebna prijava, a od sredine sledeće godine i sertifikat, odnosno dozvola za ulazak u EU.
Ipak, pojedine kategorije stanovništva biće izuzete od novog pravila. Tokom sledeće godine biće vam potreban poseban sertifikat za ulazak u EU i Švajcarsku, Norvešku, Island i Lihtenštajn, koje su članice šengenskog sistema, za državljane oko 60 zemalja, uključujući i Balkanske zemlje koje nisu države članice.
Od novembra počinje da radi novi ulazno-izlazni sistem (Entry/Exit Sistem - EES) kojim je predviđena prijava za ulazak u zemlje Unije, a drugi korak poznatiji kao Evropski sistem putnih informacija i autorizacije (ETIAS) zahtevaće izdavanje dozvola za putovanje i biće predviđena provera putnika.
ETIAS obrazac neće morati da popunjavaju osobe koje imaju važeću vizu ili boravišnu dozvolu u nekoj zemlji EU. Takođe, i ako ste imalac dozvole za lokalni pogranični saobraćaj moći ćete da uđete u zemlje Evropske unije bez popunjavanja obrazca, ali samo u okviru lokalnog graničnog saobraćaja.
Blaže ograničenje ulaska važi i slučaju odlaska na lečenje, ako postoji opasnost po život podnosioca zahteva ili srodnika, odlazak na sahranu člana porodice, obaveza pojavljivanja pred sudom ili neka "važna obaveza". U tom slučaju putnik popunjava ETIAS prijavu za tzv ograničenu licencu sa navođenjem razloga. Dozvolu izdaje država u koju lice putuje i važi samo za putovanje u tu zemlju najduže 90 dana. Na primer, ako je u pitanju odlazak na sahranu, država EU može odobriti ulazak samo za dane sahrane.
Ako osoba u međuvremenu podnese zahtev i dobije drugi ETIAS za putovanje u sve zemlje Šengena, ograničena dozvola automatski prestaje da važi. Nije potreban sertifikat za nosioce diplomatskih ili specijalnih pasoša čije zemlje imaju potpisane sporazume sa EU, kao ni za ljude koji su u tranzitu preko evropskog aerodroma.
Osobe sa dvojnim državljanstvom države članice EU takođe ne moraju da se prijave pod uslovom da putuju sa pasošem ili ličnom kartom te zemlje. Članovima posade na brodovima i avionima za neke zemlje EU biće potreban ETIAS obrazac, dok za druge neće. Pošto evropske zemlje koje zahtevaju ETIAS imaju različite zahteve za članove vazdušne i pomorske posade, pre nego što otputujete, uvek proverite koji zahtevi se odnose na vas.
Postoje izuzeci za plaćanje takse od sedam evra. Ako, na primer, dete putuje u zemlju u kojoj živi njegov roditelj koji je državljanin EU ili je član šengenskog sistema, neće morati da plati sedam evra, ali ako želi da putuje u drugu zemlju, moraće da popuni novi ETIAS obrazac i uplati pomenuti iznos. Isto važi i za supružnike ili registrovane partnere.
Nova pravila za ulazak u EU
Evropska Komisija je još u 2008. godini naglasila da postoji potreba za uspostavljanjem sistema ulaska/izlaska (EES) sa kojim će se registrovati, elektronski, vreme i mesto ulaska i izlaska državljana trećih zemalja kojima je dozvoljen kratkotrajni boravak u državi EU i izračunavati trajanje njihovog dozvoljenog boravka. EES je uspostavljen u novembru 2017. godine, ali njegova primena je više puta odlagana.
BAJAGA: A sad jedna za BORU, da pobedi 🎸💪🏻
JEZIVO! Na tavanu pronašao džinovsko leglo STRŠLJENOVA 😨
Autor: mondo.rs