Prvo ga proterali, a sada ga svojataju

Veliki podvig Damira Mikeca i Zorane Arunović na Olimpijskim igrama u Parizu privukao je veliku pažnju hrvatskih medija.

Damir Mikec i Zorana Arunović pošto su u epskom finalu posle velikog preokreta savladali turski tim rezultatom 16:14 u disciplini 10 metara vazdušni pištolj.

Uspeh Mikeca privukao je veliku pažnju u komšiluku, baš kao i nakon osvajanja srebra u pojedninačnoj konkurenciji na Olimpijskim igrama u Tokiju.

Gotovo svi hrvatski mediji sjajnog srpskog sportistu svojataju - nazivaju ga "Splićaninom" i lažnim navijačem Hajduka iz Splita.

Hrvatski Indeks objavio je tekst sa naslovom: - Splićanin osvojio zlato za Srbiju.

U tekstu ističu da je Damir odlučio da nastupa pod zastavom Srbije, iako je rođen i odrastao u Splitu. Posebno ističu činjenicu da je osvajanjem zlata zaradio 200.000 evra - puno više nego da je nastupao za Hrvatsku, ističe Indeks.

- Porodica mu je devedesetih proterana, pa se preselila najpre u Herceg Novi, a zatim u Beograd. Mikec je kasnije govorio kako je odrastajući u Splitu govorio da navija za Hajduk, a u stvarnosti je bio simpatizer Crvene zvezde.

Zanimljivo, Slobodna Dalmacija je prisvojila medalju Srbije.

- Split ima zlatnu medalju! Srbija slavi najsjajnije odličje na Olimpijskim igrama u Parizu - naslov je na hrvatskom portalu.

Naravno, u prvi plan ističu podatak da je Damir rođen u Splitu i da je kao dete govorio da je navijač Hajduka, iako mu je srce kucalo za Crvenu zvezdu.

Slično piše i popularni portal Jutarnji.hr:

- Rođeni Splićanin doneo Srbiji prvu medalju na Olimpijskim igrama u Parizu.

- 'Hrvat' osvojio zlatnu medalju za Srbiju: Vučić ga častio sa čak 200.000 evra - naslov je na portalu Dnevno.hr.

I oni u prvi plan ističu da je Damir rođen u Splitu i prenose izjavu koju je srpski strelac svojevremeno dao:

- Rođen sam u Splitu, ali to je bila Jugoslavija. Prvo su me hteli prisvojiti Hrvati, a sad žele i Slovenci.

Mikec je sa očeve strane poreklom iz Slovenije, a majka mu je iz Sente. Zbog toga što je Damirov rođeni brat Goran imao respiratornih problema kao dete, preselili su se u Split gde je igrom slučaja rođen i naš olimpijac, međutim kao i najveći deo srpskog stanovništva morao je da izbegne 1991. godine iz Dalmacije za vreme rata.

Autor: kurir.rs