Kada korisnici kliknu na rezultat pretrage, koji izgleda legitimno, dolazi do krađe njihovih ličnih informacija, kao što su bankovni podaci

Korisnici računara koji na Guglu traže da li je legalno posedovati bengalske mačke našli su se na meti bizarnih sajber napada.

Kompanija za sajber bezbednost SOPHOS izdala je hitno upozorenje na svom sajtu, pozivajući ljude da ne ukucavaju ove reči u svoje pretraživače.

Naime, oni koji pretražuju „Da li su bengalske mačke legalne u Australiji?” navodno su doživeli krađu ličnih informacija nakon što su kliknuli na lažne linkove koji se nalaze blizu vrha stranice.

- Žrtve su često navedene da kliknu na zlonamerne oglase ili linkove prikrivene kao legitimni marketinški sadržaj, ili kao u ovom slučaju, kao legitimna Google pretraga - objasnio je SOPHOS.

Trenutno, opasni linkovi se pojavljuju u rezultatima pretrage samo kada je reč „Australija” uključena, što znači da su oni iz Australije najviše izloženi riziku napada.

Kada korisnici kliknu na rezultat pretrage, koji izgleda legitimno, dolazi do krađe njihovih ličnih informacija, kao što su bankovni podaci, putem programa poznatog kao Gootloader.

Iako pojam za bengalske mačke izgleda relativno nišno, kompanija tvrdi da ovo pretnju čini još alarmantnijom jer nije potrebno da pretražujete nešto sumnjivo da biste bili žrtva krađe ličnih podataka.

SOPHOS navodi da sajber kriminalci sve češće infiltriraju bezazlene Google pretrage i opisuju ovu praksu kao „podmuklu tehniku u kojoj kriminalci manipulišu rezultatima pretrage kako bi svoje sajtove postavili na vrh stranice.“

Autor: Redportal.rs