Huti se izjašnjavaju kao deo iranske osovine otpora protiv Izraela, SAD i šireg Zapada

Huti su naoružana grupa jemenske šiitske muslimanske manjine, Zaidi. Ime su dobili po osnivaču pokreta Huseinu al Hutiju.

Formalno poznata kao Ansar Alah (Božji partizani), grupa je formirana 1990-ih da bi se borila protiv onoga što su oni videli kao korupciju tadašnjeg predsednika Alija Abdulaha Saleha.

Predsednik Saleh, uz podršku vojske Saudijske Arabije, pokušao je da eliminiše pobunjenike 2003. godine, ali su Huti preživeli.

Pobunjenici Huti od 2014. vode građanski rat protiv jemenske vlade. Vladu je protiv Huta podržala koalicija arapskih zemalja koju predvode Saudijska Arabija i UAE.

Huti se izjašnjavaju kao deo iranske „osovine otpora“ protiv Izraela, SAD i šireg Zapada – zajedno sa Hamasom i Hezbolahom.

Napadi su počeli nakon početka rata između Izraela i Hamasa 7. oktobra. Huti su izjavili da podržavaju Hamas i rekli da će gađati svaki brod koji putuje u Izrael.

U novembru su zaplenili, kako su rekli, izraelski teretni brod . Od tada su napali nekoliko komercijalnih plovila dronovima i balističkim projektilima.

Napadi Huta u Crvenom moru porasli su za 500% između novembra i decembra. Pretnja je postala tolika da su velike kompanije prestale da plove u regionu, a troškovi osiguranja su porasli 10 puta od početka decembra.

Strah je da će cene goriva porasti i da će lanci snabdevanja biti oštećeni. Skoro 15% globalne pomorske trgovine prolazi kroz Crveno more, koje je Sueckim kanalom povezano sa Mediteranom i predstavlja najkraći brodski put između Evrope i Azije.

Vašington je optužio Iran da je "duboko uključen" u planiranje operacija protiv komercijalnih brodova u Crvenom moru.

Autor: redportal.rs