Godine 2016. geolozi su tokom proučavanja rusdnika u Kanadi napravili neverovatno otkriće, na dubini od 3 kilometara otkili su bistru vodu - za koju je analizama utvrđeno da je stara između 1,5 i 2,6 milijardi godina. Izolovana od spoljašnjeg sveta i zatvorena u Zemljinoj kori, ona predstavlja najstariju vodu otkrivenu na našoj planeti.
Kako objašnjava profesor Barbara Šervud Lolar, vodja geološkog istraživačkog tima:
Kada ljudi razmišlajju o ovoj vodi uglavnom misle da se radi o minijaturnoj količini koja je zarobljena u nekom kamenu. Zapravo, to je ogromna količina vode koja kulja pravo pred vama tempom od nekoliko litara po sekundi. Daleko više nego što je iko očekivao.
Tim je takođe otkrio tragove života prisutne u vodi:
Posmatrajući sulfate u vodi, uspeli smo da detektujemo tragove koji pokazuju prisustvo života. Tj. otkirli smo da tragove ostavlja prisustvo mikrobiologije koje je pristuno veoma veliki niz godina. Mikrobi koji su proizveli ove ostatke nisu mogli da učine preko noći.
Bez svetlosti, mikrobi su preživeli koristeći se substratima proizvedeni radijacijom. Kako objašnjava i profesor Long Li, asistent sa Univerziteta u Alberti sa Departmana za Zemlju i atmosferske nauke:
Sulfat u ovoj prastaroj vodi nije moderni sulfat koji sa površine vode pada na dno. Ono što smo otkrili je da je ovaj tip sulfata, poput vodonika, zapravo proizveden reakcijom vode i kamena. To znači da će se ova reakcija javljati prirodno i opstajati dokle god su voda i kamen u kontaktu - potencijalno i sledećih milijardu godina.
Međutim uprkos tome što je ovo veliko otkriće koje ima veliki značaj za pretpostavke o pronalasku života i na drugim planetama, svi su se pitali kakvog je ta voda ukusa? Kako je odgovorila profesorka Šervud Lolar:
Veoma je slanog i gorkog ukusa i daleko slanija nego morska voda.
Što nije nimalo čudno sobzirom da je 2 milijarde godina stara.
Stižu video-pozivi na X platformu ☝🏻
S*lovana tinejđžerka na Lefkadi 😡😔
Zvezdaši pohrlili na sezonske posle žreba ⚽
Autor: redportal.rs