Iako je tek proleće 2021. godine, teško je ne primetiti da smo za ovih nekoliko meseci već imali prilike da se divimo mnogim prikazima koji nisu sa naše planete. Naravno, tu su u prvom redu snimci sa Marsa koje je načinio NASA rover, ali ni ostale agencije i ekipe koje vredno rade na teleskopima nas nisu izneverile.
Između ostalih, zahvaljujući teleskopu Habl smo videli kako izleda maglina Vejl, dok nam je ekipa sa teleskopa Ivent Horajzon (Event Horizon Telescope) pokazala izgled ni manje ni više nego - crne rupe!
No, krenimo redom.
1. Maglina Vejl (Vale Nebula)
Ovu fotografiju je uslikao teleskop Habl, koji servisiraju NASA i ESA. Ova maglina je zapravo sastavljena odlaka zagrejanog i jonizovanog gasa, kao i prašine u sazvežđu Labuda.
2. Crna rupa
Ovu fotografiju smo dobili, kao što je i rečeno, zahvaljujući radu teleskopa Ivent Horajzon. Kao što možete videti, jako gravitaciono polje oko nje uvlači u sebe i fotone, odnosno svetlost, poput vira.
3. "Izgubljena galaksija"
I ovu fotografiju smo dobili od ekipe sa Habla. Iako se kolokvijalno zove "izgubljenom" (Lost Galaxy) njeno registrovano ime je zapravo NGC 4535, a udaljena je od Zemlje tričavih 50 miliona svetlosnih godina.
4. Dine na Marsu
Ovu fotografiju je uspela da uslika NASA mašinerija koja je u zadnje vreme dosta aktivna na Crvenoj planeti. Ove tamne dine koje su zapravo oblikovali vetrovi na Marsu se nalaze oko severnog pola ove planete.
Fotografija je objavljena povodom obeležavanja 20. godišnjice rada letelice Mars Odiseja, koja i orbitira ovom planetom.
5. Fotografija mlaznih vetrova na Jupiteru
Iako već imamo dosta fotografija sa Jupitera, ova fotografija koja je načinjena početkom godine je posebna jer precizno pokazuje smerove kretanja tzv. mlaznih vetrova na ovom gasnom džinu od planete. Impresivno, zar ne?
Magnetni satelit - svemirski đubretarac? 🌍🛰
Rusija pravi svoju svemirsku stanicu
Autor: redportal.rs