Široj javnosti je manje poznato da orbita planete Zemlje postaje sve zagađenija tzv. svemirskim otpadom (space junk), odnosno delovima satelita, stanica, raketa i šatlova koji su ranije bili u upotrebi, ali i celim satelitima koji su van funkcije duže vreme. Istina, tako nešto se i dalo očekivati posle decenija svemirskih istraživanja, zar ne?
Problem sa svemirskim otpadom je što se neki od tih delova kreću i prilično velikim brzinama koje iznose i preko 5.000 metara u sekundi, što je 10 puta brže od ispaljenog metka. A ovi delovi predstavljaju ozbiljnu pretnju trenutno funkcionalnim satelitima i ostalim svemirskim napravama, od raketa do stanica.
Na rešavanju ovog problema rade mnogi, ali projekat japanske kompanije Astroscale je po svemu sudeći u tome otišao najdalje. Stručnjaci iz Astroscale su, naime, projektovali satelit koji ima magnetnu ploču, pretpostavljate, koja bi služila za privlačenje satelita koji su van funkcije. Istina, sistem funkcioniše samo u slučajevima kada satelit kojeg je potrebno pokupiti ima drugu stranu magneta, ali princip svakako ima smisla.
Prvi ovakav satelit je dobio ime ELSA-d (End Of Life Services by Astroscale - demonstration) a testiranje mu je otpočelo od ponedeljka kada je lansiran sa kosmodroma u Kazahstanu. Letelica sa sobom nosi i lažan deo svemirskog otpada sa magnetnom pločom koju bi Elsa mogla da privuče svojom pločom.
Ukoliko se sistem pokaže kao uspešan, u budućnosti bi sateliti trebalo da sa sobom nose i magnetne ploče, razume se.
- Ovo je veliki trenutak, ne samo za naš tim, već i za celu industriju koja se bavi satelitima, jer radimo na sazrevanju svesti o tržištu za uklanjanje svemirskog otpada, ali i osiguravanju odgovornog korišćenja Zemljine orbite - izjavio je Nobu Okada, osnivač i generalni direktor kompanije Astroscale.
IZVOR: YT / Astroscale
Ipak, postojeći sateliti nemaju magnetne ploče, tako da će se na rešavanju ovog pitanja raditi i u budućnosti, sve i da ELSA-d ispuni misiju.
Prema dostupnim podacima Evropske svemirske agencije, u ovom trenutku kroz zemljinu atmosferu cirkuliše preko 2.400 mrtvih satelita i oko 100 miliona delova različitog otpada koje su naše naprave ostavile tokom svojih misija.
Svakako se nadamo da ćemo bar uspeti da očistimo orbitu, za početak.
Amerikanci prave HOTEL u svemiru
Autor: redportal.rs