Ismevanje vernika...

Jedno od najstarijih predstava Isusa Hrista ne nalazi se u kapeli u Vitlejemu, niti je ono neko vrhunsko umetničko delo koje se čuva u tamnim podrumima Vatikana. Zapravo, ono predstavlja parče grubo iscrtanog rimskog grafita na kome se vidi osoba sa glavom magarca koja je na raspeću.

Poznata pod imenom kao Alexamenos Graffito, bezobrazni crtež se datuje u rani period trećeg veka nove ere, što ga čini jednom od najstarijih predstava razapetog Hrista. U ovom periodu hrišćanstvo još nije postalo zvanična religija Rimskog carstva, i očigledno da je veliki broj njih nije voleo.

Na grafitu je predstava čoveka sa glavom magarca koji je razapet na krst, dok je sa leve strane crtež čoveka koji upire prstom ka krstu.

Pored ilustracije, do nje se nalazi i tekst na starogrčkom koji u prevodu znači:

Aleksamenos obožava svog Boga.

Foto: Wikipedia.org/public domain

Iako je ovakav prevod podložan različitoj interpretaciji, naširoko je prihvaćeno tumačenje da je cilj grafita bilo ismevanje Aleksamenosa i njegovu veru u novu i nepoznatu religiju.

Grafit je otkriven 1857, godine na brdu Palatin, jednom od najstarijih delova Rima na zidu zgrade koja bila deo imperijalne palate i služila je za obuku robova.

Ko zna, može lako biti da je grafit delo nekog od nezadovoljnih robova koji je hteo da ismeva "kolegu" tokom obuke. Sa druge strane, lako je grafit mogao da bude i delo vojnika ili nekog građanina kome je bilo dosadno - Rimljani su bili naširoko poznati po svojim grafitima.

Zbog čega je Isus prikazan kao magarac? Tokom ovog perioda imperijalnog Rima, Jevreji i hrišćani su često ismevani i gonjeni zbog praktikovanja onolatrije - odnosno obožavanja magaraca i mazgi.

Poreklo ovog bizarnog nesporazuma još uvek nije jasno rastumačeno. smatra se da je najverovatnije počelo usled konfuzije između onih koji veruju u hebrejsku Bibliju i onih koji su poštovali egipatskog boga Seta koji je često predstavljan kao čovek sa glavom magarca.

naravno, vremenom Rimljani su obrnuli ploču po pitanju hrišćanstva. Oko 312. godine nove ere imperator Konstantin se krstio i postao hrišćanin, dok je 380. godine imperator Teodosije I proglasio hrišćanstvo zvaničnom religijom Rima.

"Umetničko delo", odnosno grafit, se i dalje nalazi u blizini svog mesta nastanka u muzeju Palatin u Rimu zajedno sa mnogim drugim artefaktima iz duge istorije imperije.

Autor: redportal.rs