Autor Huan Pablo Eskobar (Juan Escobar) izjavio je danas da je napisao biografsku knjigu Moj otac Pablo Eskobar kako bi pokazao da nije ponosan na njegova nedela i štetnost njegovog nasleđa.
Eskobar je predstavljajući knjigu u knjižari Delfi u Studentskom kulturnom centru Beograda, rekao da je njegov otac Pablo Eskobar (1949-1993) bio kontradiktorna ličnost, kao divan otac s jedne strane, i kriminalac sa druge.
Eskobar je bio kolumbijski kralja droge, osnivač Medeljinskog kartela i jedan od najmoćnijih kriminalaca svih vremena, a upitan kako je saznao čime se njegov otac bavi, mlađi Eskobar se naveo da mu je otkrio: Sine, ja sam bandit i time zarađujem za život.
- Sa sedam godina ne shvatate baš u potpunosti šta je to bandit. Moj otac je vodio jednu od najvećih kriminalnih organizacija u prošlom stoleću. Imao je dosta oružane i finansijske moći, tako da sam znao da je moj otac kriminalac - rekao je Eskobar
U trenutku kada mu je, nakon sakrivanja od vlasti i konkurentskih kartela, otac pronađen i ubijen, Eskobar je bio napunio 16 godina, i morao je napustiti Kolumbiju da izbegne osvetu neprijatelja.
Prema njegovim rečima, nijedna zemlja nije htela da primi porodicu Pabla Eskobara, pa je odlučio da zakonski promeni ime u Sebastijan Marokin, a čak su promenili i pedigre pasa kako bi se sakrili od neprijatelja.
- Neki kažu da sam promenio ime jer nisam ponosan na svog oca. Nisam ponosan na to što je radio prema građanima Kolumbije, ali nisam promenio ime jer nisam želeo biti Eskobar, već je to bio jedini način da napustim zemlju - naveo je Eskobar.
Prema njegovim rečima, danas je njegov otac dobio na popularnosti nakon Netliks serije Narkos (Narcos), što je jedan od razloga zašto je njegov grob i dalje među najposećenijim u Kolumbiji.
- Zbog načina kako je portretisan u seriji, ne zbog toga kakav je bio u stvarnom životu, ubedili su tinejdžere da je jedini način da uspeju u životu da postanu kriminalci - primetio je Eskobar.
Upitan kako ocenjuje da je njegovog oca u seriji Narkos odigrao Vagner (Wagner) Moura, Eskobar je primetio da je dobar glumac, ali da nije dovoljno vežbao španski jezik.
Eskobar je rekao da se pre snimanja serije obratio Netfliksu, gde su mu odgovorili da im nije potreban jer imaju sve potrebne informacije.
- Na kraju su napravili seriju nakon koje generacija mladih želi da postanu kriminalci. Pitao bih ih: 'Šta ćete sada?' - naveo je Eskobar.
Govoreći o smrti oca, Eskobar se prisetio da je nakon telefonskog razgovora sa njim, desetak minuta kasnije stigao poziv jedne novinarke koja mu je rekla da je ubijen.
- Reagovao sam nasilno kad me pitala šta ću uraditi. Nije rekla da me snima. Ne tražim izgovore, ali rekao sam da ću osvetiti oca. Naučio sam dosta iz te situacije, kako kratka izjava može ti promeniti čitav život. Postaneš Pablo Eskobar 2 - naveo je sin.
Priznavši da je imao znanja i mogućnosti da ostvari svoje pretnje, Eskobar je dodao da je brzo shvatio da bi time naneo štetu svojoj zemlji, porodici i sebi.
- Zato sam odmah nazvao medije i rekao da sam napravio grešku i da želim da budem miran čovek. Mnogi se danas sećaju pretnji, koje su trajale pet sekundi, a ne 30 godina kako sam živeo nakon toga, u egzilu - naveo je Eskobar.
Prisetivši se odlaska protivničkom karetlu Kali, koji je pretio da će ga ubiti, Eskobar je rekao je pre toga napisao oporuku i sa svojom majkom otišao na sastanak.
Prema njegovim rečima, na sastanku se suočio sa neprijateljima svog oca, gde su razgovarali zašto se sve to dešavalo i zašto je u međusobnom ratu toliko bilo ubijenih, ne manje od 3.000 ljudi.
- Ima dosta krvi između kartela u Kolmbiji. Čudo je što sam tu. Nisam očekivao da ću se izvući živ. Ne nedostaje mi nijedan prst. Tu sam da proslavim priliku što sam ostao živ, nakon sveg nasilja kome sam svedočio - naveo je Eskobar.
Kartelu Kali Eskobar je na sastanku ostavio sav novac i moć kako bi ostao živ, i uzeli su bukvalno sve što je posedovala njegova porodica - zgrade, imovinu, umetnička dela, helikoptere, skupa kola i drugo.
- Ne osećam se loše zbog toga. U prvom trenutku se osećaš nemoćno, ali danas kad se osvrnem to je za mene bila najveća usluga. To mi je omogućilo da krenem iz početka, iz ničega. A svi koji su uzeli taj novac su danas mrtvi - naveo je Eskobar.
Prema njegovim rečima, poslednje reči koje su mu uputili pre odlaska iz Komumbije bile su: Ako se ikada vratiši ubićemo te.
Eskobar je čekao 14 godina pre nego što se vrato u Kolumbiju na poziv porodice čiji su članovi ubijeni po naređenju njegovog oca.
- To sam uradio, iako je još bilo pretnji. Osetio sam da je važan susret zbog pomirenja. Prešao sam tu crtu 2008. godine - naveo je Eskobar.
Kolumbiju je ponovo posetio ješ jednom za potrebe snimanja dokumentarnog filma o njegovom ocu, priznavši da je rizikovao život pošto neprijatelji Pabla Eskobara imaju dovoljno moći da ga mogu ubiti bilo gde u svetu.
- Uradio sam to jer sam posvećen miru. Moram pogledati u oči tim ljudima i zamoliti za oproštaj - naveo je Eskobar
Naglasivši da je nepravedno što lično i danas plaća za grehove svog oca, jer ih nije počinio, Eskobar je dodao da zato putuje po svetu, drži predavanja i priča sa brojnim neposrednim žrtvama svog oca i traži oproštaj.
- Nisam ponosan na život svog oca. Pokušavam da napišem nešto, istražim i podelim znanje, da svi nešto naučimo da proživljavamo svi iste lekcije. Moj otac je pokazao put kojim ne bi trebalo da se ide - istakao je Eskobar.
Navevši da danas, osim povremenog posla arhitekte, putuje svetom i predavanjima i knjigama pokušava dotaći srca ljudi svojom pričom, dok se u Meksiku sa vlastima bavi humanitarnim radom i edukacijom omladine o prevenciji droge.
- Priča mog oca nije uspešna. Ja sam sada stariji od njega kada je ubijen. Iako je imao više novca, ali sebe smatram bogatijim. Pričam o tom sistemu vrednosti na predavanjima i konferencijama - rekao je Eskobar.
Pisac i prevodilac Igor Marojević je ocenio da je knjiga Moj otac Pablo Eskobar zapravo veoma uzbudljiva, poučna i saznajno plodna.
Kako je najavljeno, Eskobar će večeras (17:00) biti gost izdavačke kuće Laguna i potpisivaće svoju knjigu u knjižari Delfi SKC, a predavanje će održati 9. maja u MTS dvorani u Beogradu.
Autor: Tanjug