Tokom arheoloških radova na temeljima građevine nedaleko od Dioklecijanove plate u centru Splita, pronađen je srednjevekovni novčić zbog kojeg će hrvatski istoričari morati da preispitaju svoje povjesne stavove. Naime, radi se o srebrnom novčiću srpskog kralja Stefana Uroša II Milutina. Hrvatski arheolozi kažu da se radi o kasnoj emisiji dinara, kovanoj krajem 13. i početkom 14. veka.
To je četvrti novčić koji je pripadao srpskoj srednjevekovnoj državi a koji je pronađen na hrvatskom primorju. Dva primerka nalaze se u Muzeju hrvatskih arheoloških spomenika. Jedan od njih je novčić koji je izdala država kojom je vladao Stefan Dragutin, brata kralja Stefana Uroša II Milutina.
Stefan Uroš II Milutin Nemanjić rođen je oko 1253. godine u Nerodimlju, kod današnjeg Uroševca. Bio je kralj Srbije između 1282. i 1321. godine. Slovi za jednog od najmoćnijih srpskih vladara. Uz njegovog unuka Stefana Dušana Silnog.
Pripadao je lozi Nemanjića. Njegov otac bio je kralj Stefan Uroš I Veliki a stariji brat Stefan Dragutin, koji je takođe nosio kraljevsku krunu.
Od 1282. godine Milutinova linija postala je glavna u srpskoj vladarskoj porodici. On bio otac kralja Stefana Uroša III Dečanskog, deda kralja, a kasnije cara, Stefana Uroša IV Dušana Silnog i pradeda cara Stefana Uroša V Nejakog .
Tokom četiri decenije njegove vladavine Srbija se proširila na jugu, do granice na jugu koja je išla linijom Ohrid, Prilep, Štip.
On je prvi kralj Srbije koji je postao značajan politički i vojni faktor u regionu. On je sklapao ofanzivne saveze, ali je istovremeno bio bio na udaru okolnih država. Ugovorenim ženidbama uspeo je da utvrdi osvajanja iz ratova sa Vizantijom i Bugarskom dok je sukob sa Tatarima okončao slanjem svog sina naslednika Stefana Uroša III kao taoca.
Modernizovao je državu, primenjujući dobru praksu i primere Vizantije. Podigao je i obnovio veliki broj značajnih manastira i crkava među kojima su Bogorodica Ljeviška, Gračanica, Kraljeva crkva u Studenici, Bogorodica Trojeručica u Skoplju, Staro Nagoričane i Banjska na prostoru njegove države, odnosno manastirska crkva u Hilandaru. Proširio je beogradsku tvrđavu.
Autor: redportal.rs