Kao da čežnja za domom, gubitak snage, tanje kosti, povećan rizik od raka, neizbežno društvo uspešnih i izgledi za smrt u beskrajnom svemirskom vakuumu nisu dovoljni, muški astronauti mogu da se vrate iz dubokog svemira skloni erektilnoj disfunkciji, kažu naučnici.
U onome što se tvrdi da je prva studija koja je procenila uticaj galaktičkog zračenja i bestežinskog stanja na seksualno zdravlje muškaraca, istraživači koje finansira NASA otkrili su da galaktički kosmički zraci i, u manjoj meri, mikrogravitacija mogu poremetiti funkciju erektilnog tkiva, sa efekte koji bi potencijalno mogli da traju decenijama, piše Gardijan.
Iznevši zabrinutost u izveštaju, američki istraživači su rekli da su identifikovali „novi zdravstveni rizik koji treba uzeti u obzir prilikom istraživanja dubokog svemira“. Oni su pozvali na pažljivo praćenje seksualnog zdravlja astronauta kada se vrate sa budućih misija u duboki svemir, napominjući da određeni antioksidansi mogu pomoći u suzbijanju štetnih efekata blokiranjem štetnih bioloških procesa.
- Iako su štetni efekti galaktičkog kosmičkog zračenja bili dugotrajni, funkcionalna poboljšanja izazvana akutnim ciljanjem redoks i azotnih oksidnih puteva u tkivima sugerišu da se erektilna disfunkcija može lečiti - objašnjava dr Džastin LaFavur, stručnjak za neurovaskularnu disfunkciju u državi. Univerzitet Florida i jedan od autora studije.
Upozorenje dolazi u trenutku ponovnog fokusiranja na misije dubokog svemira, dok se NASA i druge velike svemirske agencije pripremaju za dugoročne ekspedicije na Mesec i ambicioznija putovanja na Mars. NASA-in program Artemis ima za cilj da pošalje astronaute na Mesec već sledeće godine, kao i misije sa posadom na Mars već 2040. godine.
Od početka svemirskog doba, naučnici su istraživali uticaj bestežinskog stanja i kosmičkog zračenja na ljudsku fiziologiju - visokoenergetskih čestica, rendgenskih i gama zraka koji izviru iz zvezda i drugih nebeskih tela. Rad je doveo do uvođenja preventivnih mera, uključujući posebne režime vežbanja na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS) za zaštitu astronauta od gubitka kostiju i mišića.
Ali prema La Favoru i njegovim kolegama na Medicinskom fakultetu Univerziteta Vake Forest u Severnoj Karolini, efekti svemirskih letova na erektilnu disfunkciju nisu istraženi.
- Iako erektilna disfunkcija pogađa više od polovine muškaraca starijih od 40 godina i važan je faktor zadovoljstva životom, posledice putovanja svemirom na erektilnu funkciju su još uvek nejasne - pišu u časopisu Faseb.
Autor: redportal.rs