Etiopija privodi kraju finalnu fazu ispunjavanja vodom rezervoara na svojoj duboko kontroverznoj brani na Plavom Nilu, koja je direktnja pretnja strateškim interesima Egipta koji strahuje da bi ga ona mogla odseći od voda Nila. Podgrejani dodatno klimatskim promenama i geopolitičkim tenzijama, čini se da se postavlja scena za neizbežni sukob u budućnosti.
Etiopija gradi tzv Veliku branu Renesanse Etiopije od 2011. godine sa nadom da će uspeti da iskoristi vodu za hidroenergiju u nadi da će tako uspeti da reši svoju akutnu energetsku krizu.
Desetog septembra etiopski premijer javno je obznanio da je uspešno završena 4. i poslednja etapa u ispunjavanju rezervoara za branu.
Ovu vest nisu najlepše primili etiopski susedi, posebno Egipat. Dve trećine sve vode u reci Nil dolazi iz njene pritoke Plavog Nila u Etiopiji. Ako etiopija bude posedovala moć da kontroliše količinu vode u reci, i da ga ograniči radi proizvodnje električne energije, takva situacija bi dramatično uticala na vodostaj celom dužinom reke Nil - koji je žila kucavica Egipta od postanka zemlje, još iz doba faraona.
Egipatsko ministarstvo spoljnih poslova dalo je izjavu u kome navodi da je kontinuirana izgradnja etiopske brane na Plavom Nilu, samo prikaz potpunog ignorisanja osnova i principa međunarodnog prava koji otvoreno krši dogovor koji su potpisali Egipat, Etiopija i Sudan 2015. godine. Kako je navedeno:
Deklaracija principijelno navodi da je neophodno da sve tri zemlje postignu dogovor i usklade pravila po kome će se hidrorezervoar puniti vodom - PRE početka samog procesa punjenja.
Još od svog samog idejnog početka, ideja o brani na Plavom Nilu je pretila da izazove rat oko vode, gde bi se različite zemlje kao i lokalne milicije borile za pristup izvorištima. Godine 2013. egipatski političari, uključujući i samog predsednika Muhameda Morsija, uhvaćeni su pred kamerama u konsultacijama gde diskutuju otvoreno da postoji opcija uništenja brane i pretnja konflikta sa Etiopijom. Jedan od njih je nedvosmisleno i jasno opisao situaciju kao pitanje života i smrti za Egipatsku državu.
Problem i kritično stanje po Egipat potvrđuje i još starija izjava Anvara Sadata, nekadašnjeg egipatskog predsednika, koji je još 1979. godine proročki izjavio da jedina stvar koji bi mogla da gurne Egipat u rat je voda.
Sa uplivom problema koje sa sobom nose klimatske promene, pitanje vode u Egiptu je postala ekstremno zapaljivo.
Sa druge strane, Etiopija nastavlja dalje svoju izgradnju u punom kapacitetu...
KOŠARKAŠI danas na prijemu kod VUČIĆA 💪🏻🏀
MURINJO ODVODI VEZISTU ZVEZDE ⚽
BORIŠA SIMANIĆ u avionu IZNENADIO saigrače 🤗
HITNA: Nesreća kod železničke stanice u Rakovici!
AMSS: Kamioni na Batrovcima čekaju 4 sata 🚚
Autor: Redportal.rs