Hrišćanski praznik Božić se proslavlja kao dan kada je rođen Isus Hrist. Zanimljivo je da se njegovo rođenje pominje u 2 kanonska jevanđelja. U četvrtom veku hrišćanske crkve na zapadu su počele da obeležavaju Božić 25. decembra, a kasnije je datum usvojen i na Istoku.
U slovenskim zemljama reč Božić je uzeta, jer označava rođenje malog Boga, tj. sina Božijeg. Katolički vernici posle obeležavanja Badnjeg dana tj. Badnjaka odlaze na ponoćnu misu koja se zove Ponoćka. Smatra se da baš tada iz mraka dolazi svetlo pa se Božić proslavlja kao veličanstveno slavlje života po zakonima Boga Stvoritelja. Po povratku sa mise, ljudi u krugu porodice proslavljaju Božić svečanim ručkom.
Katolički vernici slave Badnji dan!
Osim Rimokatoličke crkve i drugih zapadnih hrišćanskih crkava, Božić takođe danas slavi i većina pravoslavnih pomesnih crkava koje su krajem prošlog veka prešle na Novojulijanski kalendar, poznatiji kao Milankovićev.
Danas ni jedna Nova godina i Božić ne može da prođe bez jelke. Prema istorijskim izvorima, prvu tradicionalnu božićnu jelku su postavili frajburški pekari, u gradskoj bolnici, u 15. veku. Zimzelena boja božićne jelke predstavlja na večnost, trouglasti oblik na Sveto trojstvo, a grane na krst. Cvetni venčić na jelki predstavlja zmiju koja navodi na iskušenje, a jabuke koje su se stavljale na jelku predstavljale su plodove ubrane sa drveta znanja. Po uzoru na njih izrađene su crvene i zlatne staklene kugle kojima se danas kite jelke. Na jelku se stavljaju i svećice koje su po verovanju Isusovi simboli svetla.
IZVOR: YT / KTV Televizija - Zvanični kanal
Virtuelni Deda Mraz spasava praznike
DETINJCI: Praznik posvećen deci 👨👧
Autor: redportal.rs