Turbulencije u jednoj stranci se uvek reflektuju i na čitavu opoziciju

Sasvim je sigurno da će na proleće sledeće godine biti održani lokalni i pokrajinski izbori, verovatno i parlamentarni, ali se sa odlukom o održavanju beogradskih izbora neće žuriti, smatra izvršni direktor CeSID-a Bojan Klačar, a povodom izlaska Miroslava Aleksića iz Narodne stranke ocenjuje da će ta odluka uticati na političku budućnost čitave opozicije.

"Ako posmatramo politički život teško je govoriti da postoje tektonske promene koje bi uticale na promene u samoj Narodnoj stranci. Ovde je očigledno reč o razmimoilaženjima između Vuka Jeremića i Miroslava Aleksića po pitanju određenih koalicionih aranžmana i po pitanju zauzimanja političke pozicije oko nekih važnih tema. Prevashodno se misli na one teme koje se tiču Kosova i Evropske unije", rekao je Klačar za Tanjug.

Klačar smatra da će ovaj događaj izazvati posledice i u samoj Narodnoj stranci, jer je pre dve godine iz stranke već izašao Zdravko Ponoš, a ocenjuje da će Aleksićeva odluka uticati na njegovu političku budućnost, ali i na budućnost čitave opozicije.

"Stvari u opoziciji funkcionišu po sistemu spojenih sudova. Turbulencije u jednoj stranci se uvek reflektuju i na čitavu opoziciju zato što su birači opozicije i dalje sa tom mekom identifikacijom, nemaju čvrstu stranačku identifikaciju i veoma su senzitivini na sve promene koje dolaze u opozicionim strankama", ocenio je Klačar.

On je rekao da odavno nema prostora za dodatno usitnjavanje opozicije, ali smatra i da će se sada svedočiti jednom međukoraku, odnosno da će pre pravljenja veće koalicije prethodno doći do razjedinjenja.

"Teško mi je u ovom momentu da zamislim da će pokret ili stranka Miroslava Aleksića nastaviti da funkcioniše samostalno, odnosno veoma je verovatno očekivati da će oni biti deo određenog koalicionog aranžmana kao što je veoma izvesno da će to biti slučaj i sa Zdravkom Ponošem odnosno sa njegovim pokretom", rekao je Klačar dodao da su njegova očekivanja da će doći do ukrupnjavanja opozicije.

Kada je reč o trendu formiranja pokreta, Klačar kaže da on postoji od 2014. godine i da su posledica gubitka poverenja građana u političare i stranke, i to se, kaže, ne dešava samo u Srbiji i napominje da je politički pokret lakše napraviti nego stranku.

"Nije potrebno da imate neku veliku infrastrukturu, potrebno je samo da imate veliku ili važnu temu ili da ste jaki u jednom regionu ili jednom gradu i možete da računate sa nekim relativno pristojnim rezultatom kada se nađete u nekoj koaliciji", rekao je Klačar.

Što se tiče pokreta koji pravi Srpska napredna stranka nije poznato puno detalja, ali bi njegovo formiranje moglo, kako dodaje Klačar, da izazove tektonske promene u politici, dok je, prema njegovoj oceni, potencijal pokreta bivšeg ministra Radeta Baste veoma skroman.

Komentarišući 14. protest "Srbija protiv nasilja" na kojem je bilo znatno manje ljudi nego ranije, Klačar kaže da to prevashodno govori o tome da će organizatori morati nešto da promene. Smatra da će se oni nastaviti, a da će od jeseni na neki način biti jedna vrsta uvoda za pravljenje političkih aranžmana unutar opozicije i u predizbornu kampanju.

Autor: Tanjug / redportal.rs