Podaci dobijeni iz preko 400 zajednica obaraju dosadašnju teoriju u nauci

Drevni stereotip da je lov u praistorijskim vremenima bio posao rezervisan isključivo za muškarce je izgleda demantovan, pošto nova studija sugeriše da se lovom bavilo gotovo 80 odsto žena.

Profesorka Kara Vol Šefler sa Unvierziteta Sijetl Pacifik, koja je vodila istraživanje, rekla je da su žene obično bile veoma sposobne, a da su bake bile među najboljim lovcima u selu.

Ona je navela da studija potkopava narativ o muškarcu kao lovcu, za koju navodi da je bio neopravdano uticajan u naučnim krugovima, ali i u društvu u celini.

Kako je navela:

Mit o muškarcu kao lovcu navodno opisuje podelu rada u ljudskim grupama za preživljavanje, pri čemu muškarci love, a žene sakupljači.

Ona je dodala da uvek kada se muškarci opisuju kao agresivni, jaki, dominatni, koristi se narativ o muškarcu kao lovcu koji sugeriše da su oni evoluirali tako da se ponašaju agresivno jer ih je to činilo boljim lovcima.

Ona i njene kolege su analizirale opise, koji datiraju iz 1800-ih godina, skoro 400 zajednica lovaca-sakupljača, od čega za 63 zajednice postoje detalji o tome na koji način su zadaci bili podeljeni između polova.

Za 50 zajednica, odnosno u 79 odsto slučajeva, postojali so podaci o ženama lovcima, a u studiji se napominje da su se računali samo primeri kada su žene lovile sa namerom, a ne ukoliko bi slučajno ulovile plen.

Dodaje se da žene nisu bile ograničene na lov manjih životinja, već da su bile sposobni lovci širom sveta, s obzirom na to da je studija proučavala lovce-sakupljače u Americi, Africi, Evroaziji, Australiji i Okeaniji.

Prikupljeni podaci o ženama lovcima direktno se suprotstavljaju tradicionalnoj paradigmi da su žene bile isključivo sakupljači, a muškarci lovci.

Autor: tanjug.rs