Ranije nepoznati drevni grad Maja otkriven je u džunglama južnog Meksika, saopštio je Institut za antropologiju Zemlje (INAH), dodajući da je verovatno bio važan centar pre više od hiljadu godina. Grad obuhvata velike zgrade u obliku piramide, kamene stubove, tri trga sa zgradama i drugim strukturama raspoređenim u gotovo koncentrične krugove, saopštio je INAH.
INAH je dodao da je grad, koji su nazvali Okomtun - što znači "kameni stub" na jeziku Jukatanskih Maja - verovatno bio važan centar u centralnoj ravničarskoj oblasti poluostrva između 250. i 1000. godine nove ere. Nalazi se u ekološkom rezervatu Balamku na poluostrvu Jukatan i otkriven je tokom pretrage u velikoj meri neistraženog dela džungle veće od Luksemburga.
Pretraga je obavljena između marta i juna ove godine, korišćenjem tehnologije laserskog mapiranja iz vazduha. Civilizacija Maja, poznata po svojim naprednim matematičkim kalendarima, proširila se po jugoistočnom Meksiku i delovima Centralne Amerike.
Sukobi, razni savezi, borba za prevlast i ratovi doveli su do njenog opadanja i pre dolaska španskih konkvistadora, u čijim je vojnim pohodima krajem 17. veka palo poslednje uporište.
Lokalitet Okomtun ima centralno područje koje se nalazi na uzvisini i okruženo velikim močvarama, koje obuhvata nekoliko piramidalnih objekata visine do 15 metara, rekao je u saopštenju glavni arheolog Ivan Sprejc.
Grad je imao i igralište. Pre-hispanske igre loptom, rasprostranjene širom regiona Maja, sastojale su se od nošenja gumene lopte koja predstavlja sunce preko terena bez upotrebe ruku i prolaska kroz mali kameni obruč. Veruje se da je igra imala važnu versku svrhu.
Spreitz je rekao da je njegov tim takođe pronašao centralne oltare u oblasti bliže reci La Riguena koji su možda služili za rituale u zajednici, iako je potrebno više istraživanja da bi se razumele kulture koje su tamo nekada živele. Grad je verovatno nestao između 800 i 1000, sudeći po pronađenim materijalima.
Autor: redportal.rs