Srbija uskoro dobija nacionalni stadion, ali malo je onih koji znaju poreklo ideje o jedinstvenoj i reprezentativnoj nacionalnoj areni.
Na Vidovdan 1930. godine u Beogradu su se na završnoj Svesokolskom sletu okupili predstavnici sokolskih društava iz Kraljevine Jugoslavije, Čehoslovačke i Poljske. Sokolska društva nastala su u Češkoj i brzo se proširila po slovenskim narodima, te su osnovana i u Kraljevini Srbiji, a kralj Aleksandar I je ovaj pokret iskoristio za promociju ideje integralnog jugoslovenstva.
Po tada važećem zakonu, prestolonaslednik Jugoslavije nosio je i titulu pokrovitelja Sokola Kraljevine Jugoslavije. Širom Kraljevine Jugoslavije postojali su sokolski domovi.
Drveni stadion podignut za Svesokolski slet nekada se nalazio na mesto današnjeg Mašinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i mogao je da primi 50.000 gledalaca. Razmontiran je odmah po završetku sleta i već tada je odlučeno da se za naredni slet 1935. godine u Beogradu izgradi sokolski stadion.
Do izgradnje ovog stadiona nikad nije došlo, budući da su rokovi pomerani, menjani projekti, te je konačno izgradnju zaustavio Drugi svetski rat.
Ближи се дан када ће Србија добити национални стадион. 😊🇷🇸
— Горан Весић (@sicveO11) 11. април 2023.
Пут ка њему започет је пре скоро 100 година. На Видовдан 1930 г. одржана је завршна манифестација Свесоколског слета на привременом соколском стадиону који се налазио на месту данашњег Машинског факултета.
⬇️ pic.twitter.com/WogwSnvCJH
IZVOR: TW / @sicveO11
PRIČE O BEOGRADU: Kolos prestonice, Beogradski sajam 🏆
PRIČE O BEOGRADU: Kapetan Mišino zdanje 🏛️
PRIČE O BEOGRADU: Gradonačelnik Branko Pešić 💼🛣
Autor: redportal.rs