Da smo se mi umetnici pitali, nikada do toga ne bi došlo, još uvek bismo živeli u istoj domovini.

U sredu, 6. aprila, u krcatoj Sali Amerikana Doma omladine Beograda održano je književno veče Blank u Beogradu, posvećeno autobiografskom romanu Blank bosanskohercegovačkog glumca Feđe Štukana.

O knjizi su, pored autora, govorili književnik i novinar Mića Vujičić, književna kritičarka Marija Nenezić i urednica izdanja Neva Saravija, odlomke iz romana čitali su glumci Branislav Trifunović i Anđela Jovanović, dok je ceo događaj moderirala Milena Đorđijević. Ispraćen burnim ovacijama, Feđa Štukan je nakon promocije još 40 minuta potpisivao knjige, razgovarao i slikao se sa posetiocima i budućim čitaocima njegovog dela.

- Neprijateljstva su krenula odavde i to je nešto u čemu mi nismo nikako učestvovali. Naterani smo da učestvujemo i da se mrzimo. Upali smo u ratnu mašineriju koja nije bila provocirana s naše strane niti smo se mi pitali. Da smo se mi umetnici pitali, nikada do toga ne bi došlo. Još uvek bismo živeli u istoj domovini. Tu je potpisan početak neprijateljstava, na veliki i simboličan način bi trebalo tu i da se završe - rekao je autor povodom promocije.

Foto: Agencija KomunikArt/Stanislav Milojković

Književnik i novinar Mića Vujičić istakao je važnu perspektivu junaka knjige.

- On u rovu maštari o nekom životu, i taj život se njemu ostvaruje. On završava u Holivudu, u skupom hotelu, sa slavnim glumcima. Zaista se sva maštarenja ovde ispostavljaju kao realna. Ovo je knjiga o jednom teškom životu, napisana vrlo vešto, ali nepretenciozno. Trebalo je puno hrabrosti da se napiše ovakva knjiga - naglasio je Vujičić.

Književna kritičarka Marija Nenezić je o knjizi rekla da je ispričana priča svojevrsna posveta aboliciji smrtne kazne, budući da se junak romana bori protiv smrti i nagona smrti. Stoga, po njenim rečima, autor je uspeo da napravi zaokruženu celinu, u kojoj se vidi proces kretanja od ničega ka nečemu.

- To je jako dobro izvedeno u ispovednoj formi, u prvom licu jednine. Glavni junak je kritičan prema ratu, ideji nacionalnog, instituciji crkve, ali sve te neverovatne kritike koje iznese zapravo nisu negacija, već neka vrsta afirmacije stvaralačkog principa - istakla je Nenezićeva.

Neva Saravija, direktorka Čigoja štampe, izdavača knjige, pred početak promocije osvrnula se na lični doživljaj knjige u kojem je objasnila da joj je najviše zapao za oko pogled glavnog junaka na samu njegovu ličnost kao takvu, nevezano za njegovu etničku ili neku drugu pripadnost.

Po njoj, glavni junak predstavlja čoveka u celini, koji kao takav pripada celom svetu, a kojem je nebo dom gde god da ode.

Feđa Štukan je sarajevski glumac, pilot i večiti padobranac. Domaćoj publici poznat je po ulogama u filmu Nečista krv i seriji Klan. Stalni je glumac Kamernog teatra u Sarajevu, predavač teorijskih predmeta u pilotskoj školi i strastveni ljubitelj motora.

Foto: Agencija KomunikArt/Stanislav Milojković

Sam autor ovu knjigu vidi kao najvišu tačku svog dugogodišnjeg aktivističkog rada. Štukan piše direktno, sažeto i jasno, puca pravo u glavu, bez ustezanja i previše reči. Blank je stvaran, surov, bolan i tragikomičan. U njemu se nemilosrdno opisuje kako je biti u ratu, biti „navučen” i biti beznadežan. U Blanku se predočava kako je izgubiti ljubav svog života, svojih prijatelja i živeti u zemlji u kojoj političari daju sve od sebe da spreče dugoočekivani mir.

Blank je napisan na nagovor Anđeline Džoli i Breda Pita kao potencijalna građa za igrani film: od snajperiste u specijalnim jedinicama u ratu, beskućnika i heroinskog ovisnika u miru, pa sve do reflektora holivudske A produkcije. Roman Feđe Štukana je priča o životu i smrti, politici i veri, mržnji i ljubavi.

Blank je obavezna literatura na Goldsmiths univerzitetu u Londonu i Mostarskom univerzitetu, a kandidat je za srednjoškolsku lektiru u Crnog Gori. Roman je do sada preveden na engleski, francuski i italijanski jezik. Srpsko izdanje knjige objavila je Čigoja štampa.

Foto: Agencija KomunikArt/Stanislav Milojković

Autor: redportal.rs