Savet je osnovan 2006. godine i ima 47 država članica koje bira Generalna skupština UN

Generalna skupština UN glasaće sutra o zahtevu zapadnih zemalja da Rusija bude isključena iz Saveta UN za ljudska prava zbog njene invazije na Ukrajinu, saopšteno je u UN-u.

Da bi Rusija bila suspendovana iz Saveta UN za ljudska prava, sa sedištem u Ženevi, potrebna je dvotrećinska većina. Ukupno 193 članica Generalne skupštine UN pozvane su na glasanje za ili protiv, pošto se uzdržani neće uzimati u obzir.

Američka ambasadorka pri UN-u Linda Tomas-Grinfild ocenila je da Rusija ne treba da bude u Savetu UN za ljudska prava jer bi mogla da to telo koristi kao propagandno oruđe da bi izražavala zabrinutost o ljudskim pravima.

- Svakodnevno vidimo izveštaje o njenoj (ruskoj) nezainteresovanosti za ljudska prava. Učešće Rusije u Savetu UN za ljudska prava je farsa. To šteti kredibilitetu Saveta i UN-a u celini - dodala je ambasadorka. SAD i Velika Britanija koja je podržala američki stav o suspenziji Rusije, uverene su da će dobiti dvotrećinsku većinu u Generalnoj skupštini UN.

U tekstu rezolucije SAD, o kojoj će biti glasanje, navodi se da Generalna skupština UN može da suspenduje pravo članstva neke zemlje u Savetu UN za ljudska prava ukoliko ta zemlja čini gruba i sistematska kršenja tih prava.

Savet za ljudska prava je glavni forum UN odgovoran za promociju te oblasti. Savet je osnovan 2006. godine i ima 47 država članica koje bira Generalna skupština UN. Pored promovisanja ljudskih prava, Savet ima misiju da redovno preispituje situaciju o ljudskim pravima u zemljama članicama UN. I Ukrajina i Rusija su članice Saveta.

Autor: redportal.rs