Partija koju je osnovao Momir Bulatović u vladi koju podržava DPS?

Konačni dogovor parlamentarnih aktera o formiranju manjinske vlade kasni jer se čeka odluka Socijalističke narodne partije (SNP) o eventualnoj podršci ili učešću u tom modelu vlasti, pišu podgoričke Vijesti.

Iako su iz SNP-a nezvanično najavljivali da će sednica Glavnog odbora (GO) stranke biti održana do kraja sedmice, ona je odložena za još nedelju dana.

- Zbog objektivnih okolnosti i činjenice da treba obaviti konsultacije sa svim opštinskim odborima, sednica GO će biti u drugoj polovini naredne sedmice. Završili smo razgovore s tri četvrtine odbora, ostao je još deo njih s kojima sastanci počinju od danas - rekla je Vijestima poslanica SNP-a Danijela Đurović.

Usporavanje međustranačkih pregovora odgodilo je i razgovore o novom mandataru koje je predsednik države Milo Đukanović trebalo, kako se nezvanično najavljivalo, da pokrene ove sedmice.

S obzirom da Ustavom Crne Gore nisu definisani rokovi za predlaganje mandatara nakon izglasavanja nepoverenja vladi, neki pravnici smatraju da bi šef države trebalo da sledi praksu kao u situaciji nakon izbora, kad Skupštini predlaže mandatara u roku od 30 dana od njenog konstituisanja. Dakle - da predloži budućeg premijera u roku od 30 dana od dana kad je vladi izglasano nepoverenje.

Pošto je vlada Zdravka Krivokapića "srušena" u parlamentu 4. februara, to bi moglo da znači da bi Đukanović trebalo da ponudi mandatara do 6. marta.

I dok se sprema novi projekat izvršne vlasti, još je nepoznat konačni stav Demokratskog fronta (DF) o potencijalnom učešću u manjinskom aranžmanu. Iz tog političkog saveza su iskazali spremnost da budu deo konsultacija o manjinskom kabinetu ako Demokratska partija socijalista (DPS) ne bude u njemu, istovremeno najavljujući "intenziviranje aktivnosti koje za cilj imaju blokadu Crne Gore".

Da bi SNP doneo odluku o potencijalnom učešću u manjinskoj vladi, neophodno je, prema Statutu partije, da to podrži dve trećine (svih) članova GO - ta većina sad nije sigurna jer deo funkcionera i članstva ne gleda blagonaklono na novu političku realnost.

Deo članstva nezadovoljan je zbog mogućnosti bilo kakve saradnje s DPS-om - koji je najavio podršku, ali ne i učešće u novoj vladi - te zbog koalicije s GP URA i mogućnosti da njegov lider i vicepremijer odlazeće vlade Dritan Abazović bude novi mandatar.

Takođe, među članstvom i funkcionerima SNP-a ima onih koji se protive saradnji s manjinskim partijama, s kojima su Jokovićeva stranka, GP URA i CIVIS u decembru potpisali memorandum.

Zasad je, međutim, neizvesno koji će sve parlamentarni akteri podržati manjinsku vlast. Da će izbor nove vlade ići teže nego što se očekivalo, svedoči i poruka Socijaldemokratske partije (SDP) da ne želi da bude deo vlade koja će da sprovoditi program liste (Za budućnost Crne Gore) na kojoj je bio i SNP.

Autor: Tanjug / redportal.rs