Predsednik Crne Gore Milo Đukanović tvrdi da nije upoznat sa nacrtom Temeljnog ugovora koji treba da bude potpisan sa SPC i da do sada niko iz vlade nije našao pozvanim da o tom, jednom od najvažnijih političkih pitanja crnogorske današnjice, konsultuje bilo koga, počev od predsednika države.
- To ubedljivije od bilo čega govori o vladinom razumevanju pravila kohabitacije vlasti u našoj zemlji - rekao je Đukanović u opširnom intervjuu agenciji MINA.
Na pitanje da li će tražiti od premijera ugovor, Đukanović je odgovorio da neće jer je, kako je naveo, Zakonom o slobodi veroispovesti predviđeno da ugovor o nekim pitanjima od zajedničkog interesa sa verskim zajednicama potpisuje vlada.
Smatra da je premijer ovo pitanje pokušavao da reši na, kako je kazao, "nedopustivo netransparentan način".
On je rekao da se taj dokument neosnovano naziva Temeljnim i da to treba biti ugovor kakav je potpisan sa Islamskom i Jevrejskom verskom zajednicom u januaru 2012. godine, ili kakav je SPC potpisala sa Hrvatskom.
Kako je naveo, pokušaj da se ugovor sa SPC predstavi kao Temeljni ugovor sam po sebi, govori o lošoj nameri.
- Da se nastavi sa idejom monopola SPC, ne samo nad pravoslavnim vernicima u Crnoj Gori, nego i sa pokušajem da se SPC, kao verska zajednica, pretpostavi svim drugim verskim zajednicama, a u krajnjoj konsekvenci da se pretpostavi i državi Crnoj Gori - ocenio je Đukanović.
Govoreći o Zapadnom Balkanu, Đukanović kaže da je bezbednosna situacija u regionu pogoršana i dodao da on o tome govori duže od godinu dana.
Smatra da stanje u regionu nije onakvo kakvo je bilo pre pet godina i da smo korak po korak sa teme proširenja Evrope došli do obnavljanja teme bezbednosti i stabilnosti Zapadnog Balkana, što, kako kaže, neodoljivo podseća na rane 90. godine.
Đukanović je rekao da će Demokratska partija socijalista podržati smenu aktuelne vlade i formiranje manjinske, uz ocenu da Crna Gora, kako kaže, nikada nije prošla težu godinu i da su promoteri "velikosrpskog nacionalizma, udobno smešteni u samom vrhu državne politike Srbije, verovali da će, nakon 30. avgusta 2020. godine, ona biti njihov lak plen".
- Kao što vidite nije. I ovaj epilog nije rezultat toga što Srbija nije bila agresivna. Bila je agresivna, i upotrebila je, rekao bih, ne manje težak repertoar osvajanja Crne Gore od Miloševićevog repertoara. Dakle nije uspela, jer smo se oduprli tome - tvrdi Đukanović par dana uoči glasanja o nepoverenju aktuelnoj vladi Zdravka Krivokapića.
Autor: Tanjug / redportal.rs