Nakon sprovedenog javnog konkursa za predstavljanje Republike Srbije na međunarodnoj izložbi XXIII Triennale Milano International Exhibition Unknown Unknowns. An Introduction to Mysteries imenovana komesarka i Stručni savet doneli su jednoglasnu odluku o predstavniku Republike Srbije uzimajući u obzir kriterijume za vrednovanje pristiglih predloga projekata predviđenih tekstom konkursa. Srbija će prvi put imati predstavnike na ovoj izuzetno velikoj i važnoj umetničkoj manifestaciji.
Prema mišljenju Komisije predloženi projekat Infinity of Ѕtructure u potpunostije odgovorio na postavljene konkursne zadatke i kriterijume, koji podrazumevajuumetničku vrednost i autentičnost, idejnu celovitost, promišljenost umetničkeideje u kontekstu opšte teme Trijenala, umetničku i tehničku razrađenost ideje,mogućnost realizacije, kao i budžetska usklađenost sa realizacijom.
Pored Ivana Mangova, članove autorskog tima čine profesor Marko Lađušić, multimedijalni umetnik, Aleksandar Vac, keramičar, Marko Todorović, multimedijalni umetnik i Dorian Jovanović, muzičar.
Komisija je pregledala ukupno 36 predloga, od kojih su u najuži izbor ušla tri projekta. Komisija je radila u sastavu, imenovana Komesarka Biljana Jotić, istoričarka umetnosti i kustoskinja, v. d. direktora Muzeja primenjene umetnosti u Beogradu, i Stručni savet čiji su članovi dr um. Milorad Mladenović, redovni profesor Arhitektonskog fakulteta u Beogradu, kao predsednik Saveta, i msr Nataša Radojević, istoričarka umetnosti, umetnička direktorka Drina galerije u Beogradu; msr Marija Radisavčević, istoričarka umetnosti i viša kustoskinja u Umetničkoj galeriji Nadežda Petrović u Čačku; dr um. Anđela Mujčić, umetnica, docentkinja na Fakultetu umetnosti u Kosovskoj Mitrovici Univerzita u Prištini; dr um. Dejan Vračarević, saradnik u Muzeju nauke i tehnike, predavač na Akademiji tehničkih strukovnih studija Beograd; mr um. Jovanka Stanojević, umetnica, docentkinja na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, navodi se u saopštenju.
Osnovano 1923. godine, Trijenale Milano je vodeća kulturna institucija koja „prenosi složenost savremenog sveta“ kroz dizajn, arhitekturu i vizuelnu, scensku i performans. Naredna ,23. Međunarodna izložba, „Unknown Unknowns“, biće otvorena u maju 2022. godine.
Ivan Mangov je rođen 1979. godine u Beogradu. Magistarske studije iz Muzeologije i dizajna završio je na Fakultetu za dizajn Univerziteta Politecnico di Milano. Od autorskih ostvarenja iz oblasti dizajna izložbenih postavki ističu se: Vladimir Veličković: Figura kao izraz egzistencije u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu (2021), Naš muzej filma - permanentna izložba u Jugoslovenskoj kinoteci predstava (2020), Dijanina deca u Domu vojske Srbije (2019), Dan vredan veka realizovana za Muzej Jugoslavije, a postavljena u Palati Srbija (2018), Osvežavanje memorije - ornamenti fresaka srpskih srednjovekovnih manastira,Muzej primenjene umetnosti u Beogradu (2013), Riznice manastira Hilandara u Muzeju primenjene umetnosti u Beogradu (2008). Dobitnik je nagrade Ranko Radović (2014) za arhitekturu i dizajn izložbe Osvežavanje memorije.
Marko Lađušić (1967) se bavi slikarstvom, skulpturom i multimedijalnim projektnima. Diplomirao je na FPU u Beogradu na odseku ѕa primenjeno vajarstvo. Radi kao redovni profesor na FPU u Beogradu i na doktorskim studijima FTN u Novom Sadu. Bio je član Saveta Univerziteta umetnosti u Beogradu, član mentorskog tima pobedničke studentske sekcije Srbije na Praškom kvadrienalu (2016), kao i član programskog saveta Praškog kvadrijenala za nastup Srbije 2023. Lađušić je umetnički direktor multimedijalne kolonije uTršiću od 2000. godine, zatim projekata Terratorija, Black Box, Open Studio, Kulturnog centra District i Kocka, Kombank Art Holl-a, koordinator BELEF-a itd. Višestruki je dobitnik nagrada i priznanja ѕa svoj rad. Do sada je imao trinaest samostalnih izložbi i učestvovao na više od sedamdeset grupnih izložbi u Srbiji i inostranstvu. Njegov rad se nalazi u brojnim javnim i privatnim kolecijama.
Aleksandar Vac je rođen 1973. godine u Sremskoj Mitrovici,. Diplomirao je na Fakultetu u primenjenih umetnosti u Beogradu (2002), odsek keramika. Od 2003. godine je član ULUPUDS-a. Implementiranem eksperimentalnog pristupa u tehnologiji keramike i istraživanem starih keramičkih tehnika, kao što su glačana keramika i tehnika Terra Sigillata, dolazi do specifičnog izraza i rezultata u svom radu. Izlagao je na brojnim samostalnim i grupnim izložbama u zemlji i inostranstvu. Više puta nagrađivan za svoj rad koji čini deo mnogih javnih i privatnih kolekcija.
Marko Todorović je diplomirao na Fakultetu dramskih umetnosti, odsek kamera. Autor je pionirskih izložbi u kojima je korišćena po prvi put kod nas proširena stvarnost (augmented reality) kao što su Tesla i Pupin na istom putu u Istorijskom muzeju Srbije, Digitalna_Studenica itd.
Dorian Jovanović, rođen 1969. Bavi se kompjuterskom muzikom i elektronskim performansima. Od 1993. godine počinje projekat String Forces, koji u 1995. prerasta u aktivni sastav sa kojim radi i danas i sa kojim ima 5 studijskih albuma. Dobitnik je nagrade Vojin Mališa Draškoci za 2021. godinu, koju dodeljueWorld Music Asocijacija Srbije.
Autor: redportal.rs