Svakodnevno slušamo savete stručnjaka šta bismo trebali da jedemo, a šta nikako ne bismo smeli da konzumiramo. Razni načini ishrane su nam dostupni pa svako može da pronađe sebe i svoje prohteve prilagodi nekom od zdravih načina ishrane. A da li ste se pitali kako muzika utiče na ukus hrane? I zašto baš kada slušamo određenu muziku jedemo grickalice? 😁
Brza hrana i metal
Ljubitelje žestoke muzike privukla je manje zdrava jela, uključujući brzu hranu. Naučnici su zaključili da bučna muzika - posebno teški metal - ometa sposobnost našeg mozga da reguliše donošenje odluka. Naša kritičnost se smanjuje, pa prednost dajemo nezdravoj hrani.
Uticajem muzike na percepciju ukusa bavio se profesor Čarls Spens sa Univerziteta u Oksfordu koji je sproveo je seriju eksperimenata kako bi procenio efekat spoljnih nadražaja na ukus. Ispostavilo se da su važni bilo koji pozadinski zvukovi i buka, a još više muzika.
Kao rezultat eksperimenata, utvrđeno je da lagan tempo čini da nam se duže zadržava ukus hrane. Kada slušate brze melodije, ovaj osećaj brže nestaje. Osim toga, brz tempo može da poboljša percepciju začina i biljaka u jelu.
Prema istraživaču, klavirska muzika poboljšava prirodni ukus voća i agruma. Štaviše, što je zvuk viši, to je bolji efekat. Niski zvukovi više su povezani sa kiselim ukusom, a što je više tih tonova, pojačava se osećaj gorčine u jelu. Gorak ukus čokolade i kafe javlja se i ako slušamo limene duvačke instrumente. Zvuk flaute, s druge strane, pojačava slatkoću jela ili pića.
Još jedno zapažanje: energični ritmovi povećavaju zadovoljstvo tokom konzumiranja hrskave hrane. Ovo objašnjava zašto se čips i slične grickalice jedu na rok koncertima ili žurkama. Jednostavno, imaju bolji ukus uz ovu vrstu muzike.
Posle ovoga su mnoge stvari jasnije. 😁 Sada više nije pitanje šta izabrati za klopu već i koju muziku slušati. Izgleda da je najbolje kada se sve uklopi. 😁
Tejlor Svift čestitala PRIDE MONTH 🌈
Autor: mondo.rs / redportal.rs