Na ovu neobičnu ekspediciju su se nedavno odlučili Fabijen Kusto, inače unuk Žan Žaka Kustoa, i milijarder Ričard Brenson

Da li ste čuli za Veliku plavu rupu? Radi se o podvodnoj rupi koja je ispunjena vodom, a koja se nalazi u sklopu Koralnog grebena Belizea, a sama se nalazi u središtu malog atola, ali malo je reći da se radi o prirodnoj lepoti, pa i svojevrsnoj turističkoj atrakciji koja svake godine privlači veliki broj ljudi.

Ipak, ova rupa, osim turista, privlači i - istraživače, budući da se radi o neobičnom prirodnom fenomenu, koji sam po sebi ima mnogo neobičnih karakteristika. Budući da se radi o udubljenju koje je široko 300, a duboko 125 metara, ne treba da nas čudi što je malo ljudi poželelo da stigne do njenog dna, iako ju je svojevremeno proslavio niko drugi do čuveni Žan Žak Kusto.

Foto: U.S. Geological Survey (USGS)/Javno vlasništvo

Za mlađe generacije, koje ga se ne mogu setiti, Кusto je bio revolucionar u oblasti okeanografije, budući da je bio ko-pronalazač samostalnog podvodnog aparata za disanje (SCUBA), ali je postao poznat širom sveta kao producent praktično prvih podvodnih dokumentaraca, a knjige o njegovim, tada neverovatnim otkrićima, su se prodavale u milionskim tiražima širom sveta.

Bilo kako bilo, držeći se poslovice da iver ne pada daleko od klade, Кustoov unuk Fabijen rešio je da ode koji koraj dalje od svog dede, tako da se 2018. godine spustio niz rupu, zajedno sa milijarderom Ričardom Bransonom, a za ovaj poduhvat su koristili dve manje podmornice.

Кao što se da pretpostaviti, putovanje u dubinu od 125 metara nije baš najprijatnije iskustvo, što je i ova mala ekspedicija mogla da oseti. Primera radi, na oko 90 metara je detektovan vodonik sulfid (inače izuzetno otrovan gas), tako da ispod te tačke više nije bilo nikakvih tragova života.

Međutim, kada su konačno stigli do dna, došlo je do uznemirujućeg otkrića i šoka.

Naime, na dnu je bilo ljudskog otpada (sa neizostavnom plastičnom flašom od dva litra), kao i davno izgubljena GoPro kamera.

IZVOR: YT / Fintastic Films

Zanimljivo, ova kamera je sadržala nekoliko snimaka koje je vlasnik, očigledno turista, načinio. Međutim, to nije bilo ništa u poređenju sa najvećim šokom koji - pronađena su i dva ljudska tela, koja su pripadala istraživačima koji su bili na sličnoj ekspediciji.

Fabijen Kusto i ostali su ubrzo shvatili da bi bilo najbolje da leševe ostave na dnu, ali je vlada Belizea bila odmah obaveštena o ovom otkriću. Utvrđeno je, međutim, da rupa sadrži i nizove pećina, koje su bile ispunjene visećim stalaktitima - mineralnim formacijama koje su se nalazile na tavanicama u ovim tunelima.

To samo po sebi možda i ne bi bilo toliko neobično, da se stalaktiti ne formiraju samo u pećinama na suvom, što ukazuje na saznanje da je cela Velika plava rupa nekada bila iznad nivoa mora.

- Plava rupa je napravljena od složenog sistema pećina koje su se nekada formirale na suvom. To je dokaz kako okeani mogu brzo i katastrofalno da porastu. Nivo mora je nekada bio stotinama stopa niži. Pre 10.000 godina nivo mora je porastao za oko 300 stopa kada se rastopilo mnogo leda širom sveta. Na 300 stopa niže mogli ste da vidite promenu u steni gde je nekada bila kopno i pretvorio u more - napisao je kasnije Branson na stranici svoje kompanije 'Virždin'.

U ovoj maloj reportaži, on je i dodao da je ono što je video u Velikoj plavoj rupi, najverovatnije jedan od najvećih dokaza koliku opasnost predstavljaju klimatske promene koji je ikada video.

Ako ništa drugo, to bi mogao biti još jedan dokaz u prilog tome da naši preci, po svemu sudeći, nisu baš lagali kada su prenosili priču o velikom potopu. Mada, Brenson se o tome nije izjasnio.

Autor: Ben Thompson / Marko Radovanović