"Realni pregovori o prekidu vatre i miru će morati da uključe gubitak teritorije za Kijev"

Kako je jasno i nedvosmisleno izjavio slovački predsednik Peter Pelegrini, konflikt u Ukrajini se nikada neće smiriti ako Kijev ne prihvati delimičan gubitak teritorije.

I predsednik Pelegrini i premijer Fico su pozvali Rusiju da odmah pokrene pregovore o prekidu vatre sa Ukrajinom. Pelegrini je izjavio da su ga dnevne vesti sa ukrajinskog fronta ubedile da Ukrajine nije sposobna da ostvari svoje teritorijalne ciljeve - reintegraciju regiona Donjecka, Luganska, Hersona, Zaporožja i Krima silom.

Što se tiče mira, smatram da moramo biti realni. Danas, verovatno nijedna normalna osoba u Evropi, teško da neko može da veruje da je mir moguć bez neke varijante teritorijalnog gubitka za Ukrajinu.

Pelegrinijeve izjave podržavaju nešto raniju datu izjavu Fica gde je on u izjavi za brazilske medije jasno rekao da je nephodno da bar malo budemo realni i da priznamo da Rusija nikada neće napustiti Krim, Donjeck i Lugansk.

Nakon što je preuzeo poziciju premijera prošle godine, Fico je odmah zaustavio vojnu pomoć koja je bila slata u Kijev i dao izjavu da će staviti veto na mogući ulazak Ukrajine u NATO savez. Takođe je optužio ukrajinske naciste i fašiste za započinjanje konflikta ubijanjem ruske populacije u Donbasu i optužio je druge EU lidere da prolongiraju koflikt slanjem vojne pomoći Kijevu i uvođenjem sankcija Moskvi.

Koji je rezultat? Rusi zauzimaju sve više i više teritorije, sankcije ne funkcionišu, a Ukrajine više nije u nikakvoj snažnoj poziciji za bilo kakve pregovore.

Fico je takođe izjavio da sumnja da će Kijev biti "izdan" od strane njegovih zapadnih saveznika, kao i da je pod rizikom da izgubi trećinu svoje teritorije i da ne bude pozvan u NATO, te da će dobiti samo bezbednosne garancije u formi stranih trupa na svojoj teritoriji.

Moskva insistira da svaki mirovni dogovor mora započeti sa ukrajinskim prekidom svih vojnih operacija i prihvatanjem realnosti na terenu i da Kijev više nikada neće steći kontrolu nad bivšim južnim i istočnim regionima. Pored navedenog, Moskva insistira da ciljevi Specijalne vojne operacije, moraju biti ostvareni i da oni uključuju ukrajinsku neutralnost, demilitarizaciju i denacifikaciju.

Autor: redportal.rs