Smatra se da se svila obično koristila za pogrebnu odeću kako bi pomogla mrtvima da se povežu sa nebeskim carstvom

Luksuzni tekstil, koji je pokrenuo prvu globalnu trgovinsku mrežu, možda se u drevnoj Kini smatrao više od samo materijalnog objekta. Nakon što su otkrili ostatke svile u žrtvenoj jami iz bronzanog doba u provinciji Sečuan, autori nove studije sugerišu da su raskošna vlakna dobijena od larvi poštovana kako zbog svoje elegancije, tako i zbog kvaliteta.

- Svila je bila pokretačka snaga otvaranja Puta svile, pozicionirajući ovaj materijal kao globalnu robu koja je u velikoj meri uticala na napredak ljudske civilizacije - pišu istraživači. Oni takođe objašnjavaju da se većina ranih izveštaja o kineskom uzgoju svilenih buba može pratiti do drevne države Šu, koja je imala glavni grad u Sanšingduiju od 1600. do 1100. pre nove ere.

- Međutim, svila ili njeni ostaci nisu pronađeni u prethodnoj arheologiji Sanšingduija - navode autori studije. Uprkos tome, lokacija je donela niz fascinantnih nalaza, uključujući niz žrtvenih jama napunjenih predmetima od slonovače, žada, bronze i zlata.

Foto: Pixabay.com/LoggaWiggler

Datirani od pre između 3.148 i 2.966 godina, svi predmeti pokazuju znake da su spaljeni, što ukazuje da su prvobitno korišćeni za bogosluženje u hramovima predaka, ali su zakopani pod zemljom iz nepoznatih razloga. Među predmetima je rešetkasti artefakt od posuđa koji se sastoji od komada bronze i žada ovalnog oblika obloženih tragovima tkanine.

Zbog svoje delikatnosti, malo je verovatno da će svila preživeti spaljivanje ili zakopavanje duži period, što otežava identifikaciju drevnih tragova rafinisane supstance. Međutim, koristeći niz naprednih tehnika detekcije, autori studije su uspeli da potvrde da je tkanina zaista svila.

Napominjući da se artefakt može povezati sa drevnim zapisom pod nazivom Jiatu Zhijia u kojem car prima božanska naređenja u vezi sa pristupanjem prestolu, autori studije zaključuju da je tekstil verovatno imao verski značaj.

Sumirajući značaj svojih otkrića, istraživači objašnjavaju da njihov rad označava prvo otkriće tragova i ostataka svile na arheološkom lokalitetu Sanšingdui, pružajući arheološke dokaze za upotrebu svile u ritualnim kontekstima i pružajući više informacija o tome kako su drevni narod Šu od pre 3000 godina izrazili svoju religiju.

Studija je objavljena u časopisu Scientific Reports

Autor: Redportal.rs