🤕 Ne samo da nije mogla da pravi nove uspomene, već se stalno budila misleći da je 11. jun 2019. godine, dan njene povrede.
Rajli je opisala kako se budila svaki dan i bila šokirana kada je videla svoj kalendar. Njena porodica bi joj rekla tačan datum, koji će zadržati do dva sata pre nego što joj se pamćenje ponovo „podesi“.
Uprkos višestrukim posetama bolnici, medicinski radnici su se mesecima mučili da objasne tačan uzrok Rajlijevog stanja ili zašto se to dogodilo. MRI i CT skeneri na Rajlijevom mozgu nisu pokazali abnormalnosti i nažalost, Rajli i njena porodica nemaju pojma koliko dugo će njeno stanje trajati. Lekari nisu mogli da kažu da li će ona pretrpeti trajno oštećenje mozga niti predložiti bilo kakav potencijalni tretman ili izlečenje.
😵 Rajli objašnjava da je njeno iskustvo nadrealno i opisuje pomisao da se ne stvaraju dalja sećanja kao „zastrašujuću“. „Zaista sam zbunjena, i pokušavam da se setim, ali ne mogu... Uplašena sam. Rajli i njena porodica su objasnili da želi da dopre do drugih preživelih od povreda mozga koji se bore sa sličnim simptomima kratkoročnog pamćenja, tako da znaju da nisu sami.
🧠 Iako je Rajlijev slučaj ekstreman primer, mnogi preživeli sa povredom mozga će doživeti određeni stepen problema sa pamćenjem nakon povrede. Ovo se često manifestuje kao poteškoće u zadržavanju novih informacija ili „čuvanju“ novih uspomena nakon povrede. Ovo je poznato kao amnezija prednjeg stepena i javlja se zato što se nova sećanja „čuvaju“ drugačije u mozgu od sećanja iz prethodnih godina.
Autor: redportal.rs