Kako je izjavio načelnig vojnog komiteta NATO Rob Bauer, snage Alijanse bi uveliko bile u Ukrajini u borbi protiv ruske armije da nije velikog arsenala nuklearnog anoružanja Ruske Federacije.
Izjavu je dao tokom samita bezbednosti u Češkoj, gde se dotakao i prethodnih NATO iskustava tokom sukoba u Avganistanu i Iraku. Izjavio je takođe, da bi naspreot Iraku i Avganistanu, borba sa Rusijom u Ukrajini bila drugačija jer ondašnji talibani nisu posedovali nuklearno naoružanje.
Apsolutno sam siguran da Rusi ne poseduju nuklearno naoružanje, mi bi uveliko bili na terenu u Ukrajini i u procesu iozbacivanja njihovih snaga iz zemlje.
Mogućnost slanja zapadnih snaga u Ukrajinu je tačka oko koje se debatovalo više godina, još od početka sukoba 2022. godine. Iako nijedna zemlja nije podržala ovu ideju iz straha od eskalacije i početka direktnog sukoba između NATO i Rusije, drugi su (poput frrancuskog predsednika Makrona) su naveli da od te opcije ne sme da se odustane.
Prošlog meseca, litvanski ministar spoljnih poslova Gabrielus Landsbergis je izjavio za Politico da bi Brisel trebao da nastavi pregovore oko slanja trupa u Ukrajinu, posebno kao odgovor nakon ulaska trupa Severne Koreje na stranu Ruske Federacije.
Moskva je više puta upozorila protiv ulaska trupa NATO na teritoriju Ukrajine, gde je ruski predsednik Vladimir Putin naveo da bi takav potez doveo do opšteg konflikta u Evropi kao i u svetu.
Ruska Federacija je takođe promenila svoju nuklearnu doktrinu gde je uključila i napad nenuklearne zemlje koju podržava nuklearna sila kao legitimnu opciju za retaliaciju nuklearnim naoružanjem.
Generacija Z najviše preuzimala Temu aplikaciju 🧐📱
Autor: redportal.rs