Australija testira sistem verifikacije starosti kako bi sprečila decu da pristupaju društvenim mrežama

Australijska vlada će doneti zakon o zabrani korišćenja društvenih mreža za decu mlađu od 16 godina, izjavio je premijer Entoni Albaniz u četvrtak, u okviru paketa mera koje se nazivaju svetski vodećim i koji bi mogli postati zakon krajem sledeće godine.

Australija testira sistem verifikacije starosti kako bi sprečila decu da pristupaju društvenim mrežama, što je deo niza mera koje uključuju neke od najstrožih kontrola do sada uvedenih u bilo kojoj zemlji.

- Društvene mreže štete našoj deci i ja tome stajem na kraj - rekao je Albaniz na konferenciji za novinare.

Albaniz je naveo rizike po fizičko i mentalno zdravlje dece zbog prekomernog korišćenja društvenih mreža, posebno rizike za devojčice zbog štetnih prikaza telesnog izgleda i mizoginističkog sadržaja usmerenog ka dečacima.

- Ako ste dete od 14 godina koje konzumira ovakve sadržaje, u periodu kada prolazite kroz životne promene i sazrevanje, to može biti jako teško, i ono što mi radimo je da slušamo i delujemo - rekao je.

Nekoliko zemalja je već najavilo ograničavanje korišćenja društvenih mreža za decu putem zakona, ali australijska politika je jedna od najstrožih.

Do sada nijedna zemlja nije pokušala da koristi metode verifikacije starosti kao što su biometrika ili identifikacija putem državnih dokumenata za sprovođenje ograničenja starosti na društvenim mrežama, što su dve metode koje se trenutno testiraju.

Ostali jedinstveni predlozi Australije uključuju najvišu granicu starosti koju je postavila neka zemlja, bez izuzetaka za roditeljski pristanak i bez izuzetaka za već postojeće naloge.

Zakon će biti uveden u australski parlament ove godine, a zakoni će stupiti na snagu 12 meseci nakon što ih zakonodavci ratifikuju, rekao je Albaniz .

Opoziciona Liberalna partija izrazila je podršku zabrani.

Neće biti izuzetaka za decu koja imaju roditeljski pristanak ili koja već imaju naloge.

- Odgovornost će biti na društvenim mrežama da pokažu da preduzimaju razumne korake kako bi sprečile pristup. Odgovornost neće biti na roditeljima ili mladima - rekao je Albaniz.

- Ono što ovde najavljujemo i što ćemo doneti kao zakon zaista će biti svetski vodeće - rekla je ministarka komunikacija Mišel Roland.

Ruland je navela da će zahvaćene platforme uključivati Instagram i Facebook kompanije Meta, kao i TikTok kompanije ByteDance i X kompanije Ilona Maska. Alphabet-ov YouTube verovatno će takođe potpasti pod zakon, dodala je.

TikTok je odbio da komentariše, dok Meta, Alphabet i X nisu odgovorili na zahteve za komentar.

Digitalna industrijska grupa, predstavničko telo koje uključuje kompanije Meta, TikTok, X i Google kompanije Alphabet, izjavila je da bi mera mogla da podstakne mlade da istražuju mračnije, neregulisane delove interneta dok im se istovremeno ograničava pristup mrežama podrške.

- Održavanje bezbednosti mladih na internetu je glavni prioritet... ali predložena zabrana pristupa digitalnim platformama za tinejdžere je odgovor iz 20. veka na izazove 21. veka - rekla je izvršna direktorka DIGI-a, Sunita Bose.

- Umesto blokiranja pristupa putem zabrana, potrebno je da uspostavimo ravnotežu kako bismo stvorili prostore prilagođene uzrastu, izgradili digitalnu pismenost i zaštitili mlade od štete na internetu - dodala je.

Francuska je prošle godine predložila zabranu društvenih mreža za one mlađe od 15 godina, iako su korisnici mogli da izbegnu zabranu uz roditeljski pristanak.

Sjedinjene Američke Države već decenijama zahtevaju od tehnoloških kompanija da traže roditeljski pristanak za pristup podacima dece mlađe od 13 godina, zbog čega većina društvenih mreža zabranjuje pristup korisnicima ispod te starosne granice.

Autor: Redportal.rs