Kompanija uputila demanti

Demanti kompanije Geomet Olovo prenosimo u celosti:

U tekstu koji ste objavili o radu Rudnika olova Olovo u Olovu, osim što je prekršeno osnovno pravilo novinarske profesije, a to je da se čuje i druga strana, iznet je veliki broj netačnih tvrdnji i neistina, koje ne samo da su nanele štetu našem rudniku i zaposlenima u rudniku u Olovu, nego i vašim čitaocima, koji su umesto potpunih i tačnih informacija dobili priču samo jedne strane, koja na sve načine pokušava da spere odgovornost za nastalu situaciju i konstantno traži krivce u drugom, čak i izmišljotinama da rudnik praktično radi godinama bez ikakve dozvole, što je potpuno neistinito.

Činjenica je da kompanija Geomet ima važeću ekološku dozvolu od 2021. godine za celokupno eksploataciono polje sa objektima i postrojenjima za gravitacionu preradu rude, a takođe ima i pravosnažnu Dopunu ekološke dozvole za novi način prerade rude (flotacija), dobijenu u junu mesecu 2022. godine. Opštinsko pravobranilaštvo je pokrenulo upravni spor protiv gore navedene Dopune i dok je proces trenutno u toku, Dopuna ekološke dozvole je idalje validna i pravosnažna!

U daljim koracima pribavljanja dozvola, Općinska uprava je u tri navrata ulagala žalbe za obnovu postojeće vodne dozvole za gravitacijsku preradu rude, koja je originalno izdata 2021. godine, a za koju smo predali zahtev za obnovu u julu mesecu 2023. godine. Iako jeopštinska administracija prethodno dala saglasnost za dobijanje dozvole, od novembra 2023.godine do danas, opštinska administracija je uložila žalbe 3 puta na obnovljenu vodnudozvolu, koja se nije promenila, čime je opstruirala proces daljeg dobijanja dozvola za više od godinu dana i pokazala da ne podržava dalji razvoj rudnika, a samim tim ni 200 radnih mesta koje je rudnik osiguravao.

Međutim, krucijalno je napomenuti da ulaganjem žalbe drugostepenom organu, proces obnavljanja dozvole nije obustavljen, nego isključivo vraćen na prvostepeni organ napostupak ponovnog izdavanja. U toj procedure postojeća vodna dozvola nije ukinuta, nego jei dalje važeća i pravosnažna, zato je notorna neistina da je Rudnik radio bez dozvola!

Mi smo sa naše strane učinili sve da ispoštujemo zakonsku regulativu i počnemo sa radom,kako bi grad Olovo ponovo oživeo. I dalje imamo važeću i pravosnažnu ekološku dozvolu sapravosnažnom dopunom ekološke dozvole za novu metodu prerade, imamo i dalje važećuvodnu dozvolu za postojeću metodu koja se obnavlja treći put nakon kontinuiranih žalbiopštinske uprave, koja je dostupna svima za proveru, ali kao što je spomenuto, kontinuiranosmo sprečeni u daljim procesima dobijanja dozvola za novi način eksploatacije, koji je trenutno jedina ekonomska isplativa metoda prerade rude, te se bez uvođenja te metodeneće moći nastaviti sa radom.

Zbog toga i stalnih finansijskih gubitaka koje trpimo kao kompanija, a zbog kontinuiranog kašnjenja u dobivanju dozvola, kako bismo mogli da počnemo sa radom, rukovodstvo kompanije donelo je veoma tešku odluku da svoje zaposlene pošalje na kolektivni godišnji odmor, a u utorak je 100 radnika otpušteno kao tehnološki višak. Ljudi koji su godinama radiliu našoj firmi, čije su plate bile značajno veće od prosječne plate u Olovu i koji su uspjeli vratiti nadu ovom gradu u budućnost. Napominjemo, da stalni finansijski gubici nisu ni ujednom momentu imali uticaj na primanja radnika, te da su svi radnici uredno primali svojaprimanja, transparentno i na vrijeme, nešto čime se ne mogu pohvaliti mnoge firme.

Još jedna notorna neistina je da je firma Geomet obećala da će vratiti radnike na posao, ako opštinska administracija povuče svoje žalbe. Šteta koju je opštinska administracija načinila firmi Geomet, kroz kontinuiranu opstrukciju dobijanja dozvola je permanentna i nije lako nadoknadiva. Firma Geomet nije ni u jednom momentu organizovala niti učestvovala u organizaciji protesta radnika, nego su radnici samoincijativno organizovali proteste ispred opštine, tako da bilo koje „ucene“ tog tipa su notorna neistina. Radnici su prepoznali da su izgubili radna mjesta, sa veoma dobrim uvjetima rada, koju su značajno bolji od prosječnih uslova rada u državi Bosni i Hercegovini.

Također, notorna je neistina da Rudnik olova zagađuje rijeku Biošticu, kao ni bilo koji drugi segment životne sredine. Ne postoji niti jedan dokaz da je voda u reci Bioštici zagađena, te da je u bilo kojem trenutku došlo do zagađenja ili štete izazvane zagađenjem iz rudnika. U dva navrata kada je voda u Bioštici promijenila boju, ali ne i sadržaj, ni u jednom slučaju inspekcijskim nadzorom nije utvrđeno biološko ili hemijsko oštećenje vode, niti je utvrđeno da je to nastalo iz našeg rudnika, s obzirom da se u trenutnom tehnološkom procesu, ali i novom tehnološkom procesu koristi isključivo zatvoreni sistem voda, gde apsolutno ne dolazido ispuštanja bilo kakvih voda u okolinu.

Napominjemo da je naša kompanija oduvek bila posvećena primeni najviših međunarodnih standarda u radu, posvećujući maksimalnu pažnju zaštiti životne sredine, poboljšanju života stanovnika Olova, ali smo zbog opstrukcije pojedinaca sprečeni da radimo i samim tim doprinosimo lokalnoj zajednici, zbog čega smo nevoljno primorani na ovaj korak. Kompanija je do sada uložila preko 100 miliona KM, oko 50 miliona evra, u projekt rudnika olova izaposlila preko 200 radnika, od kojih je 150 bilo iz opštine Olovo. Sada smo dovedeni do činjenice da smo uručili rešenja o otkazima 100 radnika, što će imati ogromne posljedice i nasamu opštinu.

Autor: „Geomet“ Olovo