Zbog svoje babe Jelene, koja je bila iz dinastije Nemanjić, Tvrtko je sebi dodao i ime Stefan i proglasio se kraljem Srba.

Srednjovekovni ban Bosne, a potom i kralj Tvrtko Kotromanić rođen je 23. avgusta 1338. u Bobovcu u porodici Vladislava Kotromanića i Jelen Šubić.

Njegova baba Jelena Nemanjić je bila ćerka kralja Stefana Dragutina, udata za Tvrtkovog dedu Stefana I Kotromanića. Nakon najezde Turaka na Balkan posle Maričke i borbi Srbije, Grčke i Bugarske sa Turcima, ban Tvrtko je imao drugih ptoblema, a to su Mleci.

Već 1378. Tvrtko je vodio borbu sa Mlecima. Zanimljiv je podatak da je Bosna je bila prva država na Balkanu koja je koristila vatreno oružje i to baš u bici sa Mlecima.

Njegova država prostirala se od Zadra na zapadu do Raške na istoku. Takođe, postoje svedočenja da je banovina Bosna imala zlatnik koji je četiri puta bio veći od mletačkog.

Po starockrvenom kalendaru na Mitrovdan 1377. ban Tvrtko se krunisao za kralja sa titulom - Kralj Srbljem i Bosni i Pomorju i Zapadnim Stranam.

 - Краљ Срблнємь и Боснě и Поморих и Западнимь Странамь.

Vladimir Ćorović u Istoriji srpskog naroda navodi:

Krunisanje nije izvršeno u Žiči, po staroj tradiciji Nemanjića, po svoj prilici za to, što se ona nije nalazila u Tvrtkovoj vlasti, ali je Mileševo, sa grobom Sv. Save, čiji je kult među Srbima bio već znatno razvijen, i kao zadužbina Nemanjića izabrano namerno da se naglasi to vezivanje za staro nasleđe. Od tada, on se, po običaju srpskih vladara, naziva Stefan Tvrtko; na svoj dvor dovodi posebnog logofeta iz Raške i s njim srpske kraljevske običaje; od Dubrovčana prima 2.000 perpera svetodimitarskog dohotka koji su oni dotle plaćali srpskim vladarima.

U periodu vladavine kralja Stefana Tvrtka u severnoj Dalmaciji građene su crkve. Pravoslavlje se tada širilo u Dalmaciji pa se podižu nove srpske pravoslavne opštine u Skradinu, Bribiru, Klisu, koje su postale bitne pored starih grčkih koje su bile u Splitu, Zadru, Šibeniku. Potom nastaju opštine: kninskopoljska, pađenska, golubićka, polačka, cetinska.

Kralj Stefan Tvrtko je umro 10. marta 1391. a njegov grob u Milama kod Visokog je pronađen u dobrom stanju, a među Kotromanićima je usledila borba za vlast.

IZVOR: YT / Srpske Bitke

Autor: Redportal.rs