Zemunska bolnica osnovana je 25. februara 1784. tako što su se spojile dve konfesije-katoličkog i pravoslavnog karantina.
Rimokatolička crkvena opština osnovala 1758. u Zemunu svoju bolnicu. Dok je pravoslavna crkvena opština to uradila nešto kasnije 1769. tako se bar navodi u dokumentu o postojanju srpske ili pravoslavne bolnice u gradu. Mada sumnja se da je verovatno postojala i ranije.
Obe bolnice su se finansirale od strane gradskog Magistrata. Ovo ujedinjavanje bolnica smatra se danom formiranja Zemunske bolnice. Proces potpunog spajanja, prvenstveno fizičkog, trajao je deceniju. Gradska bolnica nalazila se u dugačkoj prizemnoj u ulici Bežanijskoj 47, u neposrednoj blizini Nikolajevske crkve koja i danas postoji. Zgrada je popravljena i proširena 1805. i 1806.
Dolazak dr Vojislava Subbotića u bolnicu bio je jedan od ključnih trenutaka u unapređenju rada bolnice. Njegovim dolaskom nastupa novo doba Gradske bolnice koja je postala savremeno lečilište. Bolnička kuhinja se pretvorila u operacionu salu u kojoj su počeli prvi hirurški zahvati mladog operatora. Prva, bilateralna ovariektomija, obavljena je 1883. a 1887. dr Subotić, tek četvrti u svetu, operiše cistu pankreasa.
Poveravanje Gradske bolnice ženskom monaškom redu, čije su pripadnice iz Zagreba došle u Zemun, dalo je vrlo brzo pozitivne rezultate. 1884. se povećavao broj korisnika bolnice i usluge je zatražilo preko 400 građana. U toku 1899. je izvedeno 130 većih operacija. Operacije su izveli primarijus Subotić i sekundarijus Jovanović i samovoiljno po potrebi pomagali ostali varoški lekari: kotarski lekar dr Mavro Rehnić, vojnički lekar dr Albert Taler. U ratnim okolnostima 1917. bolnica nije mogla da zadovolji potrebe nastale situacije, pa je zgrada Gradske dečačke škole pretvorena u Bolnicu odeljenja Crvenog krsta.
Posle pada Kraljevine Jugoslavije 1941. u Zemunu su nastale velike promene. Dana 13. aprila formirana je nova, posebna gradska uprava na čelu sa gradonačelnikom koji je bio Nemac. U administrativnom pogledu grad se nalazio u Nemačkom privrednom području i takvo stanje bilo je do 10. oktobra iste godine kad je Zemun ulazi u sastav NDH.
Nakon oslobođenja Zemuna, 22. oktobra 1944. celokupno osoblje dobilo je od Komande mesta nove zadatke u postojećim ratnim uslovima. Bolnica je postala prvenstveno vojna ustanova koja je prihvatala, lečila i negovala ranjene i obolele borce NOVJ, odnosno JA, sa Sremskog fronta, od oktobra 1944. do jeseni 1945. Od oktobra 1945. Vojna bolnica ponovo postaje Javna opšta bolnica – Zemun.
U zemunskom KBC-u, koji danas sadrži i moderno porodilište, radi oko 2.000 lekara i 700 medicinskih radnika, snabdevena je s 839 postelja, što joj omogućuje da pacijentima, kojih ima godišnje oko 26.000, pruži svu potrebnu negu.
IZVOR: YT / kbczemunbg
ĐANI teško POVREĐEN na skijanju u Italiji ⛷️
VREMENSKA PROGNOZA 👆: Danas toplije nego juče 🌝
Autor: Redportal.rs