Šef Katedre za astronomiju na Harvardu od 2011. do 2020. Profesor Avi Loeb, sada vođa projekta Galileo univerziteta Ivy League koji traga za vanzemaljcima - pretraživao je dve nedelje dno Tihog okeana u potrazi za delovima meteora koji se 2014. srušio u blizini Papue Nove Gvineje. Smatra se da je meteor, nazvan IM1, poticao iz međuzvezdanog prostora.
Njegov tim je pronašao 50 sićušnih gvozdenih fragmenata u obliku kugle, za koje je rekao da su morali biti iz "prirodnog okruženja različitog od Sunčevog sistema ili vanzemaljske tehnološke civilizacije". Profesor Loeb godinama tvrdi da je Zemlju možda posetila međuzvezdana tehnologija.
Godine 2017. međuzvezdani objekt nazvan "Oumuamua" prošao je kroz Sunčev sistem i dok većina naučnika smatra da je to bio prirodni fenomen, profesor Loeb je tvrdio da je možda vanzemaljskog porekla.
Nakon otkrića "Oumuamua"2017. profesor Loeb tvrdio je - uprkos brojnim kritikama - da je više međuzvezdanih objekata verovatno projurilo pokraj Zemlje.
U prilog mu je išlo kada je jedan student 2019. otkrio da je vatrena kugla velike brzine iz 2014, meteor IM1, takođe imala međuzvezdano poreklo, prethodeći "Oumuamui". Trenje vazduha rasprslo je IM1 u plamenu u vazduhu dok se spuštao prema Zemlji, ostavljajući za sobom trag kapljica rastopljenog gvođža. To se dogodilo 8. januara 2014. godine.
Otkriće da se ovi međuzvezdani metalni fragmenti mogu izvući iz Pacifika snažnim magnetima dovelo je do najnovije misije Loeba i njegovog tima Galileo.
- S obzirom na veliku brzinu IM1 i nenormalnu materijalnu snagu. Njegov je izvor morao biti prirodno okruženje različito od Sunčevog sistema ili vanzemaljska tehnološka civilizacija - rekao je Loeb za Foks njuz digital ove nedelje.
IM1, primetio je Loeb, ‘zapravo je čvršći i ima snagu materijala koja je veća od svih svemirskih stena koje je NASA popisala. To ga čini prilično neobičnim.‘
Nije odbacio ideju da bi ovi misteriozni ostaci gvožđa iz IM1 mogli biti prvi čvrsti dokaz da se "svemirska letelica" iz "vanzemaljske tehnološke civilizacije" srušila na našu planetu, prenosi sputnikportal.rs
Dvadesetak ljudi, uključujući naučnike s harvardske ekspedicije projekta "alileo, brodsku posadu i autore dokumentarnih filmova isplovili su iz ostrvskog grada Lorengaua 14. juna na brodu Silver star.
Tokom svog dvonedeljnog putovanja Pacifikom, koje završava kasnije ovog nedelje, Galilejov tim pretražio je morsko dno u potrazi za znakovima krhotina IM1, vukući dubokomorsku magnetsku opremu duž posljednje poznate putanje vatrene kugle.
- Kuglice su pronađene prvenstveno duž najverovatnije putanje IM1, a ne u kontrolnim regijama daleko od njega - primetio je Loeb.
Istraživači su doneli instrumente za preliminarnu analizu na brod Silver star, ali pravi će posao započeti kada Loebov tim prouči misteriozne gvozdene kugle s više precizne laboratorijske opreme kod kuće. Otkriće kugli u blizini obale Nove Gvineje dolazi usred sve veće pozornosti američkog Kongresa na NLO-e.
Senator Marko Rubio otkrio je da je čuo od visokih zvaničnika da SAD vodi nekoliko ilegalnih skupljanja ostataka NLO-a koji su se srušili. Ali bilo da se pokaže da je objekt inteligentno izrađen ili da je prirodnog porekla, Loeb je rekao da je pronalazak materijala izvan našeg sunčevog sistema od strane njegove grupe već ‘istorijski‘ i ‘uspešan‘. Loeb je izazvao kontroverze, a potrošio je milione u nezavisnom finansiranju zbog svoje potrage za svemirskim materijalima koji bi mogli biti dokazi ili artefakti vanzemaljskih civilizacija koje istražuju naš sunčev sistem.
Prošle su godine naučnici i poverljivi tehničari iz američke svemirske uprave potvrdili Loebove i Sirajove proračune o međuzvezdanoj putanji IM1, izvestivši u službenom pismu Nasi da su 99,999 posto sigurni da je objekt došao izvan dometa našeg sunca.
Loebovi kritičari u svetu astronomije i astrofizike skeptični su prema ovoj ideji, kao i prema profesorovoj teoriji da bi IM1 mogao biti sastavljen od gvožđa, ali se i u ovom detalju pokazalo da su pogrešili. Loeb i njegov tim saznali su da je gvožđe dominantni sastojak hemijskog sastava IM1 kugli zahvaljujući analizi rendgenskom fluorescentnom spektroskopijom.
Nalazi negiraju tvrdnje astrofizičara s kanadskog Instituta za istraživanje Zemlje i svemira, koji su tvrdili da je njihovo računalno modeliranje ponašanja IM1 pre udara „jako argumentovano protiv gvozdenog objekta“.
Loeb i njegov tim utvrdiće što bi atomski elementi i izotopi iz ostataka sudara IM1 mogli otkriti o mestu nastanka međuzvezdanog objekta ili možda čak i o njegovim vanzemaljskim tvorcima.
- Ovo nikada pre nije učinjeno. Nikad nismo dobili paket na kućni prag od kozmičkog suseda. Ovo bi moglo biti prvi put da se ljudi dočepaju međuzvezdanog materijala - rekao je Loeb, piše Daily Mail.
UNICEF: U Gazi BOMBE PADAJU NA 10 MINUTA 💥
Autor: redportal.rs