Skrivena u dolini u jednom od najsušnijih okruženja na Zemlji, gde nikada ne pada kiša i retko pada sneg. ❄️🌨️

Smešten u suvim dolinama McMurdo na Antarktiku, plitko jezero Don Huan je najslanija vodena površina na svetu. Sa sadržajem soli daleko većim nego u Mrtvom moru, ono ostaje tečno čak i na -58 stepeni Celzijusa (-50 Farenhajta).

Jezero Don Huan više liči na veliku baru nego na pravo jezero, ali decenijama fascinira naučnike. Tečna lokva ove veličine u okruženju nalik svemiru gde temperature mogu pasti na -50 stepeni Farenhajta je u jednom trenutku morala da privuče pažnju, a malo vodeno telo vrvi od naučnika otkako je otkriveno 1961. Brza analiza je pokazala da je sadržaj soli oko 40%, dok svetski okeani imaju salinitet od 3,5%, Veliko slano jezero varira između 5 i 27 procenata, a poznato Mrtvo more je 34% soli.

Najslanija vodena površina na svetu skrivena je u dolini u jednom od najsušnijih okruženja na Zemlji, gde nikada ne pada kiša i retko pada sneg. Čestice soli snižavaju tačku smrzavanja vode krećući se između molekula i sprečavajući stvaranje kristalne rešetke leda.

Foto: Printscreen YouTube/Brendan Hodge

Jedna od najvećih misterija Don Huan ribnjaka je njegovo poreklo. Decenijama su naučnici verovali da je vodena površina nastala od podzemnih voda koje izbijaju na površinu, ali pre otprilike deceniju, geolozi sa Univerziteta Braun Džej Dikson i Džejms Hed pokazali su da slana voda najverovatnije dolazi iz atmosfere. Postavljanjem kamera, uspeli su da pokažu da soli u tlu McMurdo-ovih suvih dolina usisavaju vlagu iz vazduha kroz proces koji se naziva delikvescencija. Ove soli bogate vodom se slivaju prema ribnjaku Don Huan, često se mešajući sa otopljenom vodom iz snega i leda.

Još jedna fascinantna stvar u vezi sa Don Huan ribnjakom je mogućnost da njegova izuzetno slana voda sadrži mikroskopske oblike života. Mogućnost preživljavanja života u tako ekstremnom okruženju sugeriše da život postoji ili je nekada postojao na planetama poput Marsa.

- Sigurno postoji biologija u blizini jezera i neki dokazi o biološkoj aktivnosti u samom ribnjaku, ali ova aktivnost se može objasniti abiotičkim procesima. Mars ima mnogo soli i nekada je imao mnogo vode - objasnio je Džej Dikson.

IZVOR: YT / Brendan Hodge

Autor: redportal.rs