Kina obeležava 10 godine inicijative Pojas i put, zbog čega se u glavnom gradu ove zemlje veliki broj zvaničnika i lidera iz celog sveta, piše BBC i dodaje da je Peking za 10 godina uložio ogromnu svotu u investicije i infrastrukturne projekte u skoro 150 zemalja.
Incijativa Pojas i put je predstavljena 2013. godine i tada je već bilo jasno da Kina ima velike ambicije. Pojas se odnosi na kopnene rute koje povezuju Kinu sa Evropom preko srednje Azije, kao i sa južnom Azijom i jugoistočnom Azijom, dok put označava pomorsku mrežu koja povezuje Kinu sa glavnim lukama preko Azije do Afrike i Evrope.
Počelo je velikim državnim ulaganjem u čvrstu infrastrukturu u inostranstvu, a većina od procenjenih milijardu dolara je uložena u energetske i transportne projekte, kao što su elektrane i železnica.
Peking je isticao da je ova incijativa ekonomski korisna za obe strane, pošto je drugim zemljama rekao da će ulaganja stimulisati njihov razvoj, dok je u Kini naglašavao da Pojas i put pomaže kineskim kompanijama, podstiče ekonomiju i poboljšava reputaciju države.
Vrednost robne razmene između Kine i zemalja koje učestvuju u inicijativi Pojas i put je za 10 godina dostigla oko 19,1 milijardi dolara.
Niz sporazuma sa raznim državama je Kini omogućio pristup većem broju resursa kao što su nafta, gas i minerali, posebno nakon što se inicijativa proširila na Afriku, Južnu Ameriku i Bliski istok.
Prema Međunarodnom institutu za strateške studije (IISS), gasovodi iz srednje Azije i Rusije, kao i uvoz nafte iz Iraka, Rusije, Brazila i Omana smanjili su kinesku zavisnost od Japana, Južne Koreje i SAD.
Peking je uspeo i da proširi svoj uticaj na globalnom Jugu, a Istraživački centar Pju je naveo da mnoge zemlje sa srednjih dohotkom imaju sve pozitivnije stavove prema Kini. Među njima su Meksiko, Argentina, Južna Afrika, Kenija i Nigerija.
Kina je takođe najavila novi digitalni put svile fokusiran na telekomunikacije i digitalnu infrastrukturu, a istovremeno želi da Pojas i put postane temelj globalne zajednice zajedničke budućnosti.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio je da se u Pekingu uoči svečane večere koju priređuje predsednik Kine Si Đinping sastao sa premijerom Mađarske Viktorom Orbanom, generalnim sekretarom Ujedinjenih nacija (UN) Antoniom Guterešom, predsednikom Indonezije Jokom Vidodom, predsednikom Kazahstana Kasim-Žomartom Tokajevim i predsednikom Kenije Vilijamom Rutom.
Sa prijateljima Orbanom, Guterešom, Vidodom, Tokajevim i predsednikom Rutom razgovarao sam o značaju inicijative kakva je Pojas i put i mestu i ulozi država članica UN u današnjem svetu - objavio je Vučić na svom Instagram nalogu buducnostsrbijeav.
Predsednik Srbije je sa stranim zvaničncicima razgovarao uoči svečane večere koju priređuje predsednik NR Kine Si Đinping sa suprugom, a povodom Trećeg foruma za međunarodnu saradnju Pojas i put.
Bez obzira na deo sveta u kojem se sretnemo, uvek iskoristimo priliku da razmenimo mišljenja o aktuelnim pitanjima i novim potencijalima za saradnju - naveo je Vučić.
Treći forum POJAS I PUT 17. i 18. oktobra u PEKINGU 🤝
SAD uvele sankcije kineskim kompanijama
Kineski policajci patroliraju Srbijom 👮🚨
Autor: Tanjug