Ukrajina je postala prava „laboratorija za vojnu inovaciju“, posebno u oblasti veštačke inteligencije i bespilotnih letelica, rekla je u sredu pomoćnica američkog ministra odbrane za strategiju, planove i sposobnosti Mara Karlin na panelu na Institutu Ronald Regan.
Dragoceni uvid u ratovanje koji dolazi iz Ukrajine jednako je važan kao i podaci koje je prikupila američka vojska tokom svojih ratova u Avganistanu i Iraku, primetio je visoki zvaničnik Pentagona.
- Postoje stvari koje ćete naučiti ne u sukobu, recimo kroz ratne igre ili vežbe na stolu, a postoje i druge stvari koje ćete neizbežno naučiti kada se vodi ratna bitka - objasnila je ona, prisećajući se "koliko je inovacija bilo dešavalo" kada su američke snage bile u Iraku i Avganistanu i kako su bile "sposobne da uzmu određene stvari, stave ih na bojno polje, smisle kako da naprave određene pomake i primene ih".
Gledanje na Ukrajinu kao na svojevrsnu vojnu "laboratoriju" je nešto što su izrazili ne samo prekomorski podržavaoci Kijeva, već i rukovodstvo zemlje.
Na primer, bivši ministar odbrane Aleksej Reznikov je oglašavao sukob između Rusije i Ukrajine kao priliku za zapadne proizvođače oružja.
Zapadne pristalice Kijeva i njihovi giganti odbrambene industrije "stvarno mogu da vide da li njihovo oružje funkcioniše, koliko efikasno radi i da li treba da se nadogradi", rekao je Reznikov za Fajnenšel tajms još u julu. "Za vojnu industriju sveta, ne možete izmisliti bolji poligon za testiranje."
VREMENSKA PROGNOZA: Sunčano i veoma toplo 🌞
KFOR započinje vežbu na severoistoku Kosova i Metohije
Autor: redportal.rs